Movies I Own by Candace

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Alice in Wonderland (1951) 4.0/4 2.9/4
2. All Dogs Go to Heaven 3.0/4 2.6/4
3. Annie (1982) 4.0/4 2.6/4
4. Avatar 4.0/4 3.0/4
5. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
6. A Bug's Life 4.0/4 2.9/4
7. Cars 4.0/4 2.8/4
8. Cinderella (1950) 4.0/4 2.9/4
9. Dumbo (1941) 4.0/4 2.9/4
10. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
11. Hairspray (2007) 4.0/4 2.6/4
12. How the Grinch Stole Christmas (1966) 4.0/4 3.0/4
13. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
14. Ice Age 4.0/4 2.9/4
15. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
16. Kung Fu Panda 4.0/4 3.0/4
17. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
18. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
19. Meet the Robinsons 4.0/4 2.8/4
20. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
21. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
22. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
23. The Phantom of the Opera (2004) 4.0/4 2.6/4
24. Robin Hood (1973) 4.0/4 3.0/4
25. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 4.0/4 3.0/4
26. The Secret of NIMH 3.5/4 2.9/4
27. Shrek 4.0/4 3.1/4
28. Shrek 2 4.0/4 2.8/4
29. Sleeping Beauty (1959) 4.0/4 2.9/4
30. Snow White and the Seven Dwarfs 4.0/4 3.0/4
31. The Sword in the Stone 4.0/4 2.9/4
32. Toy Story 4.0/4 3.3/4
33. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
34. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
35. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
36. White Christmas 4.0/4 2.9/4
37. The Princess and the Frog 4.0/4 2.8/4
38. Frosty the Snowman 4.0/4 2.7/4
39. Lilo & Stitch (2002) 4.0/4 2.7/4
40. The Polar Express 4.0/4 2.7/4
41. Monsters vs. Aliens 4.0/4 2.6/4
42. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 4.0/4 2.7/4
43. The Lion King 1 1/2 3.0/4 2.6/4
44. The Rescuers (1977) 4.0/4 2.7/4
45. Robots (2005) 4.0/4 2.5/4
46. A Goofy Movie 4.0/4 2.6/4
47. Chicken Little (2005) 4.0/4 2.2/4
48. Santa Claus is Comin' to Town 4.0/4 3.0/4
49. Brother Bear 3.5/4 2.7/4
50. Jonah: A VeggieTales Movie 3.5/4 2.6/4
51. Spirit: Stallion of the Cimarron 3.0/4 2.6/4
52. Frosty Returns 3.5/4 2.4/4
53. Home on the Range (2004) 3.5/4 2.1/4
54. Happily N'Ever After 2.5/4 1.9/4
55. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 2.5/4 2.9/4
56. The Sandlot 3.5/4 3.0/4
57. Big 4.0/4 3.0/4
58. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
59. The Wedding Singer 4.0/4 2.7/4
60. The Muppet Movie 3.0/4 2.9/4
61. Overboard (1987) 3.5/4 2.7/4
62. My Big Fat Greek Wedding 3.5/4 2.6/4
63. Get Smart 3.5/4 2.5/4
64. 50 First Dates 4.0/4 2.6/4
65. Pride and Prejudice (2005) 4.0/4 2.9/4
66. Hitch 4.0/4 2.5/4
67. A Walk in the Clouds 4.0/4 2.8/4
68. My Best Friend's Wedding (1997) 3.5/4 2.5/4
69. Two Weeks Notice 3.5/4 2.5/4
70. Lady and the Tramp (1955) 4.0/4 3.0/4
71. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 3.5/4 2.7/4
72. Over the Hedge (2006) 4.0/4 2.6/4
73. Cheaper by the Dozen (2003) 3.5/4 2.3/4
74. Muppets from Space 2.5/4 2.3/4
75. Stuart Little 2 3.5/4 2.0/4
76. The Count of Monte Cristo (2002) N/A 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name