Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Foul Play | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Magnolia | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Birds (1963) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Poseidon Adventure | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The War of the Roses | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Murder by Death | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Airplane! | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | 101 Dalmatians (1961) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Bad News Bears (1976) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Poltergeist (1982) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Ed Wood | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Scrooged (1988) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 20. | The Manchurian Candidate (1962) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Time After Time | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | The Fisher King | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Nine to Five | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Tootsie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Network (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 28. | Django Unchained | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Dog Day Afternoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 30. | American Hustle | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Little Children | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 32. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 33. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 34. | Moulin Rouge (2001) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 35. | Little Shop of Horrors (1986) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Arthur (1981) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 37. | Three Kings | 4.0/4 | 2.8/4 |



