Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Seven Pounds | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Con Air | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 7. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Black Hawk Down | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The War of the Worlds (2005) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Incredible Shrinking Man | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Sin City | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Schindler's List | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Psycho (1960) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Reservoir Dogs | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 24. | The Departed | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 26. | The Goonies | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 27. | The Notebook (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Weird Science | 3.0/4 | 2.7/4 |



