Top Sci-Fi Movie List by lmlewis517

Top Sci-Fi

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Matrix 4.0/4 3.2/4
2. The Matrix Reloaded 3.5/4 2.6/4
3. The Matrix Revolutions 4.0/4 2.5/4
4. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
5. The Happening (2008) 4.0/4 1.9/4
6. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
7. Spider-Man 3 3.5/4 2.5/4
8. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
9. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
10. Speed Racer 4.0/4 2.3/4
11. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
12. Fight Club 3.5/4 3.3/4
13. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
14. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
15. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
16. American Beauty 4.0/4 3.1/4
17. Office Space 4.0/4 3.1/4
18. Memento 3.5/4 3.2/4
19. Juno 4.0/4 2.9/4
20. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
21. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
22. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
23. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
24. The Fountain (2006) 3.5/4 2.7/4
25. Star Trek: First Contact 4.0/4 2.8/4
26. Contact (1997) 4.0/4 2.7/4
27. A Scanner Darkly 3.0/4 2.7/4
28. Dark City (1998) 3.5/4 3.0/4
29. Gattaca 3.5/4 2.9/4
30. Wanted (2008) 4.0/4 2.7/4
31. Hancock 2.5/4 2.6/4
32. Kung Fu Panda N/A 3.0/4
33. CJ7 N/A 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name