Top Movies of 2008
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Pineapple Express | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Tropic Thunder | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Forgetting Sarah Marshall | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | In Bruges | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Kung Fu Panda | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Step Brothers | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Man on Wire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Wall-E | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Gran Torino | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Role Models | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Wrestler (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Be Kind Rewind | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Hancock | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Zack and Miri Make a Porno | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | The Strangers (2008) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Never Back Down | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Bigger, Stronger, Faster | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Rambo | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | The Curious Case of Benjamin Button | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Son of Rambow | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Felon | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Burn After Reading | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | Quantum of Solace | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 28. | Charlie Bartlett | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Yes Man | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | The Incredible Hulk | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 31. | Bolt | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Marley and Me | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 33. | Defiance (2008) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Milk | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 35. | 21 | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 37. | Sex Drive | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 38. | Madagascar: Escape 2 Africa | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 39. | The Foot Fist Way | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 40. | Swamp Devil | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 41. | The Express | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 42. | Cloverfield | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 43. | Run Fatboy Run | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 44. | Death Race | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 45. | The Rocker (2008) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 46. | The Secret Life of Bees | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 47. | City of Ember | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 48. | Seven Pounds | 1.0/4 | 2.9/4 | |
| 49. | Wanted (2008) | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 50. | What Happens in Vegas | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 51. | Dr. Seuss' Horton Hears a Who! | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 52. | Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 53. | Hellboy II: The Golden Army | 0.5/4 | 2.7/4 | |
| 54. | Journey to the Center of the Earth (2008) | 0.5/4 | 2.3/4 | |
| 55. | The Tale of Despereaux | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 56. | Twilight (2008) | 0.5/4 | 2.2/4 |



