movies of 1987 by skater4159

movies of 1987

# Movie Title Rating Overall Add
1. Raising Arizona 3.0/4 2.9/4
2. The Cure in Orange 2.0/4 1.3/4
3. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
4. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
5. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
6. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
7. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
8. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
9. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
10. Come and See ( Idi i smotri ) 3.0/4 3.0/4
11. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
12. Tampopo 3.0/4 3.1/4
13. Empire of the Sun 3.0/4 3.0/4
14. Short Film About Killing, A ( Krótki film o zabijaniu ) 3.0/4 3.1/4
15. Wall Street 3.0/4 2.9/4
16. Au revoir les enfants 3.0/4 3.1/4
17. Jean de Florette 2.0/4 3.1/4
18. RoboCop (1987) 3.0/4 2.9/4
19. Spaceballs 3.0/4 2.8/4
20. Manon of the Spring ( Manon des sources ) 2.0/4 3.0/4
21. Barfly 3.0/4 2.9/4
22. Good Morning Vietnam 3.0/4 2.9/4
23. Withnail & I 2.0/4 2.9/4
24. Broadcast News 3.0/4 2.9/4
25. Hellraiser (1987) 3.0/4 2.8/4
26. Dirty Dancing 3.0/4 2.8/4
27. Near Dark 3.0/4 2.8/4
28. My Life as a Dog ( Mitt liv som hund ) 3.0/4 2.9/4
29. Fatal Attraction 3.0/4 2.8/4
30. The Brave Little Toaster 3.0/4 2.9/4
31. Police Story ( Ging chaat goo si ) 3.0/4 2.9/4
32. Moonstruck 3.0/4 2.9/4
33. House of Games 3.0/4 2.9/4
34. Tenebrae 3.0/4 2.8/4
35. Man on Fire (1987) 3.0/4 2.8/4
36. Better Tomorrow II, A ( Ying hung boon sik II ) 3.0/4 2.8/4
37. Some Kind of Wonderful 3.0/4 2.8/4
38. The Year My Voice Broke 3.0/4 3.2/4
39. Overboard (1987) 3.0/4 2.7/4
40. Witches of Eastwick 3.0/4 2.7/4
41. Someone to Love (1987) 3.0/4 2.9/4
42. Red's Dream 3.0/4 3.1/4
43. Cobra Verde 3.0/4 2.8/4
44. Ironweed 3.0/4 2.7/4
45. No Way Out (1987) 3.0/4 2.7/4
46. Dolls (1987) 3.0/4 2.9/4
47. Adventures in Babysitting 3.0/4 2.6/4
48. Monster Squad 3.0/4 2.7/4
49. Eddie Murphy Raw 2.0/4 2.7/4
50. Angel Heart 3.0/4 2.7/4
51. The Running Man (1987) 3.0/4 2.7/4
52. Can't Buy Me Love 3.0/4 2.6/4
53. Roxanne 3.0/4 2.6/4
54. Hamburger Hill 3.0/4 2.7/4
55. Law of Desire, The ( ley del deseo, La ) 3.0/4 3.0/4
56. Escape from Sobibor 3.0/4 3.0/4
57. Beverly Hills Cop II 3.0/4 2.6/4
58. La Bamba 3.0/4 2.6/4
59. The Quick and the Dead (1987) 3.0/4 2.6/4
60. Flowers in the Attic 3.0/4 2.6/4
61. Less than Zero 3.0/4 2.6/4
62. Wings of Honneamise ( Ôritsu uchûgun Oneamisu no tsubasa ) 3.0/4 2.8/4
63. Tin Men (1987) 3.0/4 2.7/4
64. Armour of God, The ( Long xiong hu di ) 2.0/4 2.8/4
65. Babette's Feast ( Babettes gæstebud ) 3.0/4 2.8/4
66. Innerspace 3.0/4 2.6/4
67. Street of Crocodiles 3.0/4 3.1/4
68. Weeds 3.0/4 3.1/4
69. Hiding Out 2.0/4 2.5/4
70. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 3.0/4 2.6/4
71. Strike Commando 3.0/4 2.7/4
72. Morgan Stewart's Coming Home 3.0/4 2.5/4
73. Radio Days 3.0/4 2.8/4
74. Harry and the Hendersons 3.0/4 2.5/4
75. Castaway (1987) 2.0/4 2.5/4
76. Matewan 3.0/4 2.9/4
77. The Stepfather (1987) 3.0/4 2.8/4
78. Stakeout (1987) 3.0/4 2.6/4
79. Jackie Chan's Project A2 ( 'A' gai waak juk jaap ) 3.0/4 2.8/4
80. Hope and Glory 3.0/4 2.7/4
81. G.I. Joe: The Movie 3.0/4 2.7/4
82. Cry Freedom 3.0/4 2.7/4
83. Street Smart 3.0/4 2.7/4
84. Maurice 3.0/4 2.9/4
85. The Boys Next Door 3.0/4 2.6/4
86. The Hanoi Hilton 3.0/4 2.6/4
87. Three O'Clock High 3.0/4 2.6/4
88. The Big Easy 3.0/4 2.6/4
89. Three Men and a Baby 2.0/4 2.4/4
90. Project X (1987) 3.0/4 2.5/4
91. Dust in the Wind 2.0/4 2.8/4
92. Buffet froid 3.0/4 2.7/4
93. Prince of Darkness 3.0/4 2.4/4
94. The Good Father 3.0/4 3.0/4
95. River's Edge (1987) 2.0/4 2.5/4
96. The Living Daylights 2.5/4 2.5/4
97. The Hidden (1987) 3.0/4 2.7/4
98. The Glass Menagerie (1987) 3.0/4 2.5/4
99. Element of Crime, The ( Forbrydelsens element ) 3.0/4 2.7/4
100. Benji the Hunted 3.0/4 2.6/4
101. Monster in the Closet 3.0/4 2.8/4
102. The Gate 3.0/4 2.4/4
103. Suspect (1987) 3.0/4 2.6/4
104. Throw Momma from the Train 2.0/4 2.4/4
105. Walker (1987) 3.0/4 2.6/4
106. Blind Date (1987) 3.0/4 2.4/4
107. Mannequin (1987) 3.0/4 2.3/4
108. Batteries Not Included 3.0/4 2.3/4
109. 84 Charing Cross Road 3.0/4 2.7/4
110. The Fourth Protocol 3.0/4 2.5/4
111. Gospel According to Al Green 3.0/4 2.3/4
112. Opera ( Terror at the Opera ) 2.0/4 2.7/4
113. Over the Top 3.0/4 2.3/4
114. Three for the Road 2.0/4 2.2/4
115. The Believers (1987) 3.0/4 2.4/4
116. Summer School 3.0/4 2.3/4
117. Gothic 3.0/4 2.2/4
118. Baby Boom 3.0/4 2.3/4
119. Light of Day 3.0/4 2.5/4
120. Summer Camp Nightmare 3.0/4 2.9/4
121. The Chipmunk Adventure 3.0/4 2.7/4
122. Gardens of Stone 3.0/4 2.3/4
123. Big Shots (1987) 3.0/4 2.9/4
124. Black Widow ( Bullseye ) 3.0/4 2.3/4
125. Dragnet (1987) 3.0/4 2.2/4
126. Extreme Prejudice 3.0/4 2.2/4
127. Allan Quatermain and the Lost City of Gold 3.0/4 2.1/4
128. Amazon Women on the Moon 3.0/4 2.2/4
129. Masters of the Universe (1987) 3.0/4 2.1/4
130. September 3.0/4 2.3/4
131. City on Fire ( Lung fu fong wan ) 3.0/4 2.6/4
132. Working Girls (1987) 3.0/4 2.7/4
133. Dancing in Water ( Hey Babu Riba ) 3.0/4 2.8/4
134. China Girl (1987) 3.0/4 2.8/4
135. Sign 'o' the Times 3.0/4 2.6/4
136. The Big Town (1987) 3.0/4 2.5/4
137. The Dead (1987) 3.0/4 2.5/4
138. Steel Dawn 3.0/4 2.1/4
139. Best Seller (1987) 3.0/4 2.4/4
140. Bad Blood ( Mauvais sang ) 3.0/4 2.4/4
141. The Principal 3.0/4 2.1/4
142. Prick Up Your Ears 3.0/4 2.5/4
143. Russkies 3.0/4 2.2/4
144. White Mischief 2.0/4 2.4/4
145. Demons 2 ( Demoni 2... L'incubo ritorna ) 3.0/4 2.5/4
146. Rage of Honor 2.0/4 1.9/4
147. Creepshow 2 3.0/4 2.2/4
148. Maid to Order (1987) 3.0/4 2.1/4
149. Surf Nazis Must Die 3.0/4 2.6/4
150. Beauty and the Beast (1987) 3.0/4 2.9/4
151. Backfire (1987) 3.0/4 2.7/4
152. A Month in the Country 2.0/4 2.6/4
153. Born in East L.A. 3.0/4 2.1/4
154. Hello Again 3.0/4 2.1/4
155. Border Radio 3.0/4 2.4/4
156. Revenge of the Nerds II: Nerd in Paradise 3.0/4 1.9/4
157. The Bedroom Window 3.0/4 2.3/4
158. Walk Like a Man 3.0/4 2.1/4
159. Cheerleader Camp 3.0/4 2.8/4
160. Forever Lulu 3.0/4 2.4/4
161. Amazing Grace and Chuck 3.0/4 2.3/4
162. Real Men 3.0/4 2.2/4
163. Legend of the Suram Fortress, The ( Ambavi Suramis tsikhitsa ) 3.0/4 2.6/4
164. The Pick-Up Artist 3.0/4 1.8/4
165. Police Academy 4: Citizens on Patrol 3.0/4 1.8/4
166. Hearts of Fire 2.0/4 2.2/4
167. Hard Ticket to Hawaii 3.0/4 2.0/4
168. Like Father, Like Son (1987) 3.0/4 2.0/4
169. Man in Love, A ( homme amoureux, Un ) 2.0/4 2.1/4
170. Heat (1987) 3.0/4 2.1/4
171. Epidemic 3.0/4 2.4/4
172. Hello Mary Lou: Prom Night 2 3.0/4 2.2/4
173. Surrender (1987) 3.0/4 2.2/4
174. Ishtar 3.0/4 1.7/4
175. Burglar (1987) 3.0/4 2.0/4
176. Winners Take All (1987) 3.0/4 2.8/4
177. Blood Hook 3.0/4 2.3/4
178. American Way, The ( Riders of the Storm ) 3.0/4 3.0/4
179. American Ninja 2: The Confrontation 2.0/4 1.9/4
180. Where is the Friend's House? ( Khane-ye doust kodjast? ) 3.0/4 2.7/4
181. Death Before Dishonor 3.0/4 2.5/4
182. O.C. and Stiggs 3.0/4 2.6/4
183. Nowhere to Hide (1987) 3.0/4 2.5/4
184. Sammy and Rosie Get Laid 3.0/4 2.3/4
185. Anna (1987) 3.0/4 2.4/4
186. Death Wish 4: The Crackdown 2.0/4 1.9/4
187. Meatballs III: Summer Job 3.0/4 1.9/4
188. The Sicilian 3.0/4 2.4/4
189. Superman IV: The Quest for Peace 3.0/4 1.6/4
190. Nadine 3.0/4 1.8/4
191. Back to the Beach 3.0/4 1.9/4
192. The Whistle Blower (1987) 3.0/4 2.3/4
193. Offspring, The ( From a Whisper to a Scream ) 3.0/4 2.1/4
194. Cross My Heart (1987) 3.0/4 2.1/4
195. Critical Condition 3.0/4 1.8/4
196. Date with an Angel 3.0/4 1.8/4
197. The Squeeze (1987) 3.0/4 1.7/4
198. A Prayer for the Dying 3.0/4 2.0/4
199. Slumber Party Massacre II 3.0/4 2.2/4
200. The Killing Time (1987) 3.0/4 2.1/4
201. Dark Eyes 2.0/4 2.4/4
202. The Barbarians (1987) 3.0/4 2.5/4
203. The Allnighter 3.0/4 1.8/4
204. The Care Bears Adventure in Wonderland 3.0/4 1.9/4
205. Going Bananas 2.0/4 1.8/4
206. From the Hip 3.0/4 2.0/4
207. Making Mr. Right 3.0/4 1.7/4
208. Fatal Beauty 3.0/4 1.7/4
209. Who's That Girl 2.0/4 1.7/4
210. Disorderlies 3.0/4 1.8/4
211. Assassination (1987) 3.0/4 1.8/4
212. Blind Chance ( Przypadek ) 3.0/4 2.3/4
213. Straight to Hell 3.0/4 1.9/4
214. Big Bad Mama II 3.0/4 1.9/4
215. Teen Wolf Too 2.0/4 1.6/4
216. Bang piao 2.0/4 2.1/4
217. Cold Steel (1987) 3.0/4 1.8/4
218. Bloody Wednesday 3.0/4 2.0/4
219. Zombie High 3.0/4 2.4/4
220. Beyond Therapy 3.0/4 1.7/4
221. Hollywood Shuffle 2.0/4 1.9/4
222. Around the World in Eighty Ways 2.0/4 1.8/4
223. Jaws: The Revenge 3.0/4 1.4/4
224. Made in Heaven 3.0/4 1.6/4
225. End of the Line (1987) 2.0/4 2.2/4
226. North Shore 3.0/4 2.0/4
227. Deathstalker II 3.0/4 1.9/4
228. Return to Horror High 3.0/4 1.9/4
229. It's Alive III: Island of the Alive 3.0/4 1.9/4
230. Wanted: Dead or Alive (1987) 3.0/4 1.7/4
231. Howling III 3.0/4 1.6/4
232. The Garbage Pail Kids Movie 3.0/4 1.1/4
233. Street Trash 3.0/4 2.1/4
234. Keep Your Right Up ( Soigne ta droite ) 3.0/4 2.0/4
235. Cactus (1987) 3.0/4 2.2/4
236. Handsworth Songs 2.0/4 2.5/4
237. Invocation: Maya Deren 2.0/4 2.0/4
238. Lily Tomlin 2.0/4 2.5/4
239. Lord of the Dance/Destroyer of Illusion 2.0/4 2.2/4
240. Moscow Elegy ( Moskovskaya elegiya ) 2.0/4 1.5/4
241. The Secret Policeman's Third Ball 3.0/4 2.3/4
242. Será posible el sur: Mercedes Sosa 2.0/4 2.3/4
243. Signed: Lino Brocka 2.0/4 1.8/4
244. T. Dan Smith 2.0/4 1.8/4
245. Who Killed Vincent Chin? 2.0/4 2.3/4
246. Code of Honor ( Yi ben wu yan ) 3.0/4 2.8/4
247. Million Dollar Mystery 3.0/4 2.8/4
248. Clash of the Ash 2.0/4 2.0/4
249. Amazing Stories 2.0/4 2.0/4
250. The Jester and the Queen 2.0/4 2.0/4
251. More Bad News 2.0/4 2.0/4
252. Born of Fire 2.0/4 1.5/4
253. The Romance of Book & Sword 2.0/4 2.8/4
254. Broken Noses 2.0/4 1.8/4
255. Buddha's Lock ( Tian pu sa ) 2.0/4 2.5/4
256. Business as Usual 2.0/4 1.8/4
257. Number One with a Bullet 2.0/4 2.0/4
258. The Naked Cell 2.0/4 2.0/4
259. The Color of Honor 2.0/4 2.3/4
260. It Couldn't Happen Here 2.0/4 2.8/4
261. Young Couples 2.0/4 2.0/4
262. Dancers (1987) 2.0/4 3.0/4
263. Friendship's Death 2.0/4 2.0/4
264. Diary for My Loves 2.0/4 2.5/4
265. Down Twisted 2.0/4 2.3/4
266. Shot Down 2.0/4 2.0/4
267. Season of Dreams 2.0/4 2.0/4
268. The Everlasting Secret Family 2.0/4 2.0/4
269. Ghost Chase 2.0/4 2.2/4
270. Chuck Berry Hail! Hail! Rock 'n' Roll 2.0/4 2.8/4
271. Salvation! Have You Said Your Prayers Today? 2.0/4 2.0/4
272. Something Happened 2.0/4 2.0/4
273. You Talkin' to Me? 2.0/4 2.0/4
274. Repentance ( Monanieba ) 3.0/4 3.0/4
275. Surrogate Woman, The ( Sibaji ) 3.0/4 3.0/4
276. Out of Order (1987) 2.0/4 2.0/4
277. Rouge ( Yim ji kau ) 3.0/4 2.8/4
278. Uncommon Senses 2.0/4 1.8/4
279. Sometime, Somewhere 2.0/4 2.5/4
280. The Stain 2.0/4 1.7/4
281. Tandem 2.0/4 2.0/4
282. Testimony 2.0/4 2.5/4
283. Assault, The ( aanslag, De ) 3.0/4 2.0/4
284. Ghost Fever 3.0/4 1.3/4
285. Outing, The ( Lamp, The ) 3.0/4 1.8/4
286. Promise, A ( Ningen no yakusoku ) 2.0/4 2.0/4
287. The Marvelous Land of Oz 3.0/4 1.8/4
288. Ten Little Indians ( Desyat Negrityat ) 3.0/4 3.2/4
289. The Curse (1987) 3.0/4 2.3/4
290. Ernest Goes to Camp 3.0/4 1.8/4
291. Gaby: A True Story 3.0/4 2.8/4
292. Hot Pursuit (1987) 3.0/4 2.3/4
293. House II: The Second Story 3.0/4 2.1/4
294. Hunk 3.0/4 2.0/4
295. In the Mood 3.0/4 2.6/4
296. The Last Emperor 3.0/4 3.0/4
297. Leonard Part 6 3.0/4 1.0/4
298. Malone 2.0/4 1.8/4
299. My Demon Lover 2.0/4 1.6/4
300. One Woman or Two ( Une femme ou deux ) 3.0/4 2.7/4
301. Orphans (1987) 3.0/4 2.5/4
302. Outrageous Fortune 3.0/4 2.2/4
303. Pinocchio and the Emperor of the Night 3.0/4 2.5/4
304. The Right Hand Man 3.0/4 3.0/4
305. The Rosary Murders 3.0/4 2.5/4
306. The Secret of My Success (1987) 3.0/4 2.5/4
307. Munchies (1987) 3.0/4 1.7/4
308. Siesta 3.0/4 2.0/4
309. Slam Dance 3.0/4 2.4/4
310. Someone to Watch Over Me 3.0/4 2.5/4
311. Square Dance 3.0/4 2.8/4
312. Summer Heat 3.0/4 3.0/4
313. Swimming to Cambodia 3.0/4 3.3/4
314. The Trouble with Spies 2.0/4 1.5/4
315. White Water Summer 3.0/4 2.4/4
316. Actress ( Eiga joyu ) 2.0/4 2.0/4
317. Killing Time ( Poussière d'ange ) 2.0/4 2.0/4
318. Backlash (1987) 2.0/4 1.3/4
319. A Flame in My Heart 2.0/4 2.0/4
320. A Gathering of Old Men 3.0/4 3.0/4
321. Good Morning, Babylon 3.0/4 2.1/4
322. Henri 2.0/4 2.0/4
323. Hidden City 2.0/4 1.3/4
324. High Season 3.0/4 2.8/4
325. Hour of the Star ( A Hora da Estrela ) 3.0/4 2.3/4
326. Hypothesis of the Stolen Painting, The ( hypothèse du tableau volé, L' ) 3.0/4 2.8/4
327. Ice Palace ( Is-slottet ) 2.0/4 2.0/4
328. Jane and the Lost City 3.0/4 2.0/4
329. Kangaroo (1987) 2.0/4 2.0/4
330. senyora, La 2.0/4 2.0/4
331. vie est belle, La 2.0/4 2.0/4
332. Les Patterson Saves the World 3.0/4 3.0/4
333. Living on the Edge 2.0/4 2.0/4
334. Long Live the Lady! ( Lunga vita alla signora! ) 2.0/4 2.5/4
335. Penitentiary III 2.0/4 1.8/4
336. Love, Mother ( Csók, Anyu! ) 2.0/4 2.0/4
337. Marie s'en va-t-en ville 2.0/4 2.0/4
338. Masques 3.0/4 2.5/4
339. Memed My Hawk 2.0/4 1.7/4
340. My Friend Ivan Lapshin ( Moy drug Ivan Lapshin ) 3.0/4 2.8/4
341. My Little Girl 2.0/4 1.5/4
342. Night Journey 2.0/4 1.8/4
343. No End ( Bez konca ) 3.0/4 3.0/4
344. Noir et blanc 2.0/4 2.0/4
345. Old Well 2.0/4 1.8/4
346. Malandro ( Ópera do Malandro ) 3.0/4 3.0/4
347. P.I. Private Investigations 2.0/4 2.0/4
348. Personal Services 3.0/4 2.7/4
349. Ping Pong (1987) 2.0/4 2.0/4
350. Plumbum, or The Dangerous Game ( Plyumbum, ili opasnaya igra ) 3.0/4 2.8/4
351. Retribution (1987) 3.0/4 2.7/4
352. Rita, Sue and Bob Too! 3.0/4 2.8/4
353. Rocinante 2.0/4 2.0/4
354. Rosa Luxemburg ( Geduld der Rosa Luxemburg, Die ) 2.0/4 2.5/4
355. Slate, Wyn & Me 2.0/4 2.0/4
356. The Stick (1987) 2.0/4 2.0/4
357. A Summer Story 3.0/4 3.0/4
358. Tadpole and the Whale, The ( grenouille et la baleine, La ) 3.0/4 3.0/4
359. Terminus (1987) 2.0/4 2.0/4
360. Tough Guys Don't Dance 3.0/4 1.7/4
361. Travelling North 3.0/4 2.5/4
362. Umbrella Woman, The ( Good Wife, The ) 3.0/4 2.5/4
363. Westler ( East of the Wall ) 2.0/4 2.3/4
364. The Whales of August 3.0/4 2.4/4
365. The Wind (1987) 3.0/4 2.5/4
366. Wish You Were Here (1987) 3.0/4 2.8/4
367. Woman Who Dreamed, The ( I gynaika pou evlepe ta oneira ) 2.0/4 2.3/4
368. Brightness ( Yeelen ) 3.0/4 2.6/4
369. Heat and Sunlight 3.0/4 2.8/4
370. Rolling Vengeance 3.0/4 1.8/4
371. Silent Night, Deadly Night Part 2 3.0/4 1.7/4
372. Fight to Win 2.0/4 1.8/4
373. Jocks 3.0/4 1.9/4
374. Funeral, The ( Ososhiki ) 3.0/4 3.1/4
375. On the Banks of the Niemen ( Nad Niemnem ) 3.0/4 1.3/4
376. Magnificent Warriors ( Zhong hua zhan shi ) 3.0/4 3.0/4
377. Stagefright ( Deliria ) 3.0/4 2.5/4
378. Aenigma 3.0/4 1.6/4
379. Psychos in Love 3.0/4 3.0/4
380. Waiting for the Moon 3.0/4 1.8/4
381. Friends Forever ( Venner for altid ) 3.0/4 3.0/4
382. Summer Night ( Notte d'estate con profilo greco, occhi a mandorla e odore di basilico ) 3.0/4 3.0/4
383. Rumpelstiltskin (1987) 3.0/4 2.3/4
384. Snow White (1987) 3.0/4 2.3/4
385. Blue Monkey 3.0/4 2.4/4
386. Campus Man 2.0/4 2.0/4
387. Burke & Wills 2.0/4 2.5/4
388. Captive Hearts (1987) 2.0/4 2.3/4
389. Rich and Famous ( Gong woo ching ) 3.0/4 2.2/4
390. Tragic Hero ( Ying hung ho hon ) 3.0/4 3.0/4
391. Graveyard Shift (1987) 3.0/4 1.8/4
392. The Cabinet of Jan Svankmajer 3.0/4 3.0/4
393. Unnameable Little Broom, The ( Epic of Gilgamesh ) 3.0/4 2.8/4
394. Attention ( attenzione, L' ) 3.0/4 3.0/4
395. The Night Stalker (1987) 3.0/4 2.3/4
396. The Puppetoon Movie 3.0/4 2.3/4
397. Rendez-vous (1987) 3.0/4 2.5/4
398. Stripped to Kill 3.0/4 2.0/4
399. Sweet Lorraine (1987) 3.0/4 3.0/4
400. Rawhead Rex 3.0/4 2.2/4
401. Watch the Shadows Dance ( Nightmaster ) 3.0/4 2.5/4
402. Hotshot 2.0/4 2.0/4
403. Night Vision (1987) 3.0/4 2.3/4
404. Django Strikes Again ( Django 2: il grande ritorno ) 3.0/4 2.8/4
405. Renegade (1987) 2.0/4 2.3/4
406. Faceless 3.0/4 3.0/4
407. The Dirty Dozen: The Deadly Mission 3.0/4 2.1/4
408. Wild Thing (1987) 3.0/4 3.0/4
409. The Two Mrs. Grenvilles 3.0/4 2.5/4
410. Nutcracker: Money, Madness & Murder 3.0/4 3.0/4
411. Warrior Queen 3.0/4 2.8/4
412. Demon of Paradise 3.0/4 3.7/4
413. Zombie Nightmare 3.0/4 2.7/4
414. Funland 3.0/4 2.4/4
415. Body Count ( Camping del terrore ) 3.0/4 2.3/4
416. Necropolis (1987) 3.0/4 1.3/4
417. Berserker 3.0/4 2.5/4
418. Happy Hour ( Sour Grapes ) 2.0/4 1.5/4
419. Gunsmoke: Return to Dodge 3.0/4 2.0/4
420. Valet Girls 3.0/4 2.0/4
421. Twister's Revenge! 3.0/4 3.0/4
422. Hangmen (1987) 3.0/4 2.0/4
423. Miami Connection 3.0/4 2.1/4
424. The Video Dead 3.0/4 2.1/4
425. Anne of Avonlea ( Anne of Green Gables: The Sequel ) 3.0/4 3.2/4
426. Hachi-ko ( Hachikô monogatari ) 3.0/4 3.3/4
427. Princess from the Moon ( Taketori Monogatari ) 3.0/4 3.0/4
428. Deadline ( Witness in the War Zone ) 3.0/4 1.9/4
429. Deadly Illusion ( Love You to Death ) 3.0/4 2.8/4
430. Nightflyers 3.0/4 2.7/4
431. No Man's Land (1987) 3.0/4 2.5/4
432. Nuts (1987) 3.0/4 2.4/4
433. In the Name of the People ( U ime naroda ) 2.0/4 2.7/4
434. Dead of Winter (1987) 3.0/4 2.4/4
435. Crazy Love (1987) 3.0/4 2.7/4
436. Dogs in Space 3.0/4 3.5/4
437. My Sweet Little Village ( Vesnicko má stredisková ) 3.0/4 3.3/4
438. Blood Rage 3.0/4 3.1/4
439. My English Grandfather ( Robinzoniada, anu chemi ingliseli Papa ) 3.0/4 2.5/4
440. A Marvada Carne 2.0/4 2.0/4
441. Apocalypse Pooh 2.0/4 2.8/4
442. Your Face 3.0/4 3.3/4
443. Anita - Dances of Vice ( Anita - Tänze des Lasters ) 3.0/4 3.0/4
444. Billy the Kid and the Green Baize Vampire 3.0/4 2.0/4
445. The Black Dog (1987) 2.0/4 3.0/4
446. Chronicle of a Death Foretold ( Cronaca di una morte annunciata ) 3.0/4 2.8/4
447. Comic Magazine ( Komikku zasshi nanka iranai! ) 2.0/4 2.0/4
448. Coming Up Roses ( Rhosyn a Rhith ) 3.0/4 3.0/4
449. Cyclist, The ( Bicycleran ) 3.0/4 3.0/4
450. Eat the Peach 3.0/4 1.8/4
451. Faces of Women ( Visages de femmes ) 2.0/4 2.0/4
452. Family Business ( Conseil de famille ) 3.0/4 2.8/4
453. Man Facing Southeast ( Hombre mirando al sudeste ) 3.0/4 3.0/4
454. Lust for Freedom 2.0/4 2.0/4
455. Lupo the Butcher 3.0/4 3.0/4
456. Scooby-Doo Meets the Boo Brothers 3.0/4 2.9/4
457. Magic Sticks 2.0/4 2.0/4
458. A Return to Salem's Lot 3.0/4 2.5/4
459. Blood Diner 3.0/4 2.3/4
460. Steele Justice 3.0/4 2.5/4
461. SFX Retaliator 2.0/4 2.0/4
462. Killing Spree 3.0/4 3.0/4
463. Long Gone (1987) 2.0/4 2.3/4
464. Enemy Territory 3.0/4 2.5/4
465. Bushfire Moon ( Miracle Down Under ) 2.0/4 2.0/4
466. The Kindred (1987) 3.0/4 2.5/4
467. Robot Carnival ( Robotto kânibaru ) 3.0/4 3.0/4
468. Really Weird Tales 3.0/4 3.0/4
469. Blood Harvest 3.0/4 2.5/4
470. Scared Stiff (1987) 3.0/4 3.5/4
471. Adventure of Denchu-Kozo, The ( Denchû kozô no bôken ) 3.0/4 3.0/4
472. Pretty Smart 3.0/4 3.0/4
473. No Picnic 2.0/4 2.0/4
474. Heart (1987) 2.0/4 2.0/4
475. Year of the Jellyfish ( année des méduses, L' ) 3.0/4 3.0/4
476. Catch the Heat 3.0/4 3.0/4
477. Happy New Year (1987) 3.0/4 3.0/4
478. Berserker 3.0/4 2.5/4
479. Creepozoids 3.0/4 3.5/4
480. Lorca and the Outlaws ( Starship ) 3.0/4 3.0/4
481. Vicious Lips 3.0/4 3.0/4
482. I Married a Vampire 2.0/4 3.0/4
483. Devil's Dynamite 2.0/4 3.0/4
484. King Kung Fu 2.0/4 2.0/4
485. Prison on Fire ( Gam yuk fung wan ) 2.0/4 2.0/4
486. Sleepwalk 2.0/4 2.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name