The Best Films by JQ

The Best Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
2. Troy 3.5/4 2.7/4
3. Last Knights 3.5/4 2.4/4
4. 300 3.0/4 2.9/4
5. 300: Rise of an Empire 3.0/4 2.6/4
6. Pompeii 3.0/4 2.4/4
7. The Equalizer 4.0/4 3.0/4
8. The Equalizer 2 4.0/4 2.6/4
9. John Wick 4.0/4 3.1/4
10. John Wick: Chapter Two 4.0/4 3.1/4
11. John Wick: Chapter 3 - Parabellum 4.0/4 3.0/4
12. Jet Li's: Fearless ( Huo Yuan Jia ) 4.0/4 2.9/4
13. Danny the Dog ( Unleashed ) 4.0/4 2.8/4
14. Romeo Must Die 4.0/4 2.4/4
15. District B13 ( Banlieue 13 ) 3.5/4 2.8/4
16. Undisputed II: Last Man Standing 3.5/4 2.8/4
17. Undisputed III: Redemption 3.5/4 2.5/4
18. Never Back Down 3.5/4 2.5/4
19. Never Back Down 2: The Beatdown 3.0/4 2.6/4
20. Never Back Down: No Surrender 3.0/4 3.0/4
21. Bad Boys II 4.0/4 2.5/4
22. Bad Boys for Life 3.5/4 2.6/4
23. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
24. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
25. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
26. Jason Bourne 3.5/4 2.5/4
27. Shooter (2007) 4.0/4 2.8/4
28. Blade (1998) 4.0/4 2.8/4
29. Blade II 4.0/4 2.6/4
30. Pitch Black 4.0/4 2.8/4
31. The Chronicles of Riddick 4.0/4 2.5/4
32. Green Street Hooligans 3.5/4 2.9/4
33. Felon 3.0/4 2.8/4
34. Wrath of Man 3.0/4 2.8/4
35. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
36. Extraction (2020) 3.5/4 2.7/4
37. Se7en 3.5/4 3.3/4
38. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
39. Fury (2014) 3.0/4 3.0/4
40. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
41. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
42. 8 Mile 4.0/4 2.6/4
43. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
44. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name