Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Event Horizon | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Descent (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | 28 Weeks Later | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Thing (1982) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Rosemary's Baby | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Amityville Horror (1979) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | 28 Days Later | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Dawn of the Dead (2004) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Ring (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Candyman (1992) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Lost Boys | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Birds (1963) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Poltergeist (1982) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Amityville Horror (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Stigmata | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 24. | Evil Dead 2 | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Pumpkinhead | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 26. | Pet Sematary (1989) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Friday the 13th (1980) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 28. | Carrie (1976) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Night of the Living Dead (1990) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Jacob's Ladder (1990) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 31. | 30 Days of Night | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 32. | Child's Play (1988) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 33. | Cabin Fever (2003) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 34. | Ginger Snaps | 3.0/4 | 2.8/4 |
Recent Comments
The SHC - wrote on 03/07/09 at 06:14 PM CT
Top Horror List comment
Good list, dude, love Amytiville Horror. The remake has to be the only remake I have ever seen since John Carpenter's the Thing that actually lives up to the origional. Evil Dead is great, lol
leon1638 - wrote on 11/03/07 at 04:48 PM CT
Top Horror List comment
Wow you actually like the ring. I do to I think it is a well done movie but most people hate it so I gotta give you some props





