top 40 best horror movies of all time by anderson100

top 40 best horror movies of all time

# Movie Title Rating Overall Add
1. Alien 4.0/4 3.3/4
2. Underworld (2003) 4.0/4 2.8/4
3. World War Z 4.0/4 2.8/4
4. Event Horizon 4.0/4 2.7/4
5. 30 Days of Night 4.0/4 2.6/4
6. Drag Me to Hell 4.0/4 2.7/4
7. Resident Evil (2002) 4.0/4 2.7/4
8. Ju-On: The Grudge 4.0/4 2.8/4
9. Final Destination (2000) 4.0/4 2.6/4
10. The Hills Have Eyes (2006) 4.0/4 2.6/4
11. Fallen (1998) 4.0/4 2.7/4
12. Eye, The ( Gin gwai ) 4.0/4 2.7/4
13. Case 39 4.0/4 2.6/4
14. Wrong Turn (2003) 4.0/4 2.6/4
15. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 4.0/4 2.5/4
16. Silent Hill 4.0/4 2.5/4
17. The Strangers (2008) 4.0/4 2.5/4
18. I Spit on Your Grave (2010) 4.0/4 2.5/4
19. Haunting in Connecticut, The 4.0/4 2.5/4
20. The Collector (2009) 4.0/4 2.5/4
21. Hostel 4.0/4 2.3/4
22. Eden Lake 4.0/4 2.7/4
23. High Tension ( Haute tension ) 4.0/4 2.8/4
24. Pitch Black 4.0/4 2.8/4
25. Martyrs (2008) 4.0/4 3.0/4
26. Cold Prey ( Fritt vilt ) 4.0/4 2.8/4
27. You're Next 4.0/4 2.6/4
28. The Thing (2011) 4.0/4 2.5/4
29. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
30. The Descent (2006) 4.0/4 2.9/4
31. The Conjuring 3.5/4 3.1/4
32. 28 Weeks Later 4.0/4 2.7/4
33. Orphanage, The ( orfanato, El ) 4.0/4 2.9/4
34. From Dusk Till Dawn 4.0/4 2.8/4
35. The Devil's Rejects 4.0/4 2.8/4
36. Insidious 4.0/4 2.8/4
37. Prometheus (2012) 4.0/4 2.8/4
38. Dawn of the Dead (2004) 4.0/4 2.8/4
39. Saw 4.0/4 2.9/4
40. The Last House on the Left (2009) 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name