New Year's Resolution Movies (200)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Hunger Games | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Midnight in Paris (2011) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Namesake | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The King's Speech | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Mr. Smith Goes to Washington | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Pianist | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Graduate | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | The Visitor (2008) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Cold Mountain | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Dr. No | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Crazy, Stupid, Love. | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Vertigo (1958) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Big Daddy | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | One Day | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | In July ( Im Juli. ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Water for Elephants | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Half Nelson | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Trainspotting | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Leaves of Grass | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 23. | The Rebound (2010) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 24. | School Ties | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Pirate Radio ( Boat That Rocked, The ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 26. | TiMER | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | 28 Days | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | Eyes Wide Open ( Einayim Phukot ) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 29. | Arsenic and Old Lace | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Planet of the Apes (1968) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Magic Town | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 32. | The Next Three Days | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Notting Hill | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | Kissing Jessica Stein | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 35. | Dirty Harry | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 36. | School of Life | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 37. | Rango (2011) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 38. | To Live ( Huozhe ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 39. | One Crazy Summer | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 40. | Nine Months (1995) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 41. | Mars Needs Moms! | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 42. | Pulp Fiction | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 43. | Misery | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 44. | Fat, Sick & Nearly Dead | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 45. | Brothers (2009) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 46. | Freakonomics | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 47. | The Joy Luck Club | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 48. | The Art of Getting By | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 49. | Little Black Book | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 50. | Take Me Home Tonight | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 51. | Water (2005) | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 52. | Babel | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 53. | Ingredients | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 54. | American Psycho | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 55. | Love and Other Disasters | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 56. | Memoirs of a Geisha | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 57. | Hereafter | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 58. | The Day the Earth Stood Still (2008) | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 59. | The Slanted Screen | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 60. | Repo Men (2010) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 61. | Suburban Girl | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 62. | Beauty & the Briefcase | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 63. | Something Borrowed | 1.0/4 | 2.1/4 |



