1960-1964 by Indie Fan

1960-1964

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
2. dolce vita, La 4.0/4 3.1/4
3. Harakiri ( Seppuku ) 4.0/4 3.3/4
4. Woman in the Dunes ( Suna no onna ) 4.0/4 3.1/4
5. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
6. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
7. Winter Light ( Nattvardsgästerna ) N/A 3.1/4
8. Silence, The ( Tystnaden ) N/A 2.9/4
9. The Apartment 4.0/4 3.2/4
10. Spartacus 3.5/4 3.1/4
11. trou, Le 3.5/4 3.1/4
12. Good Morning ( Ohayô ) 3.5/4 3.1/4
13. Through a Glass Darkly ( Såsom i en spegel ) N/A 3.0/4
14. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
15. Ashes and Diamonds ( Popiól i diament ) 3.5/4 3.0/4
16. Eyes Without a Face ( yeux sans visage, Les ) 3.5/4 3.0/4
17. Lord of the Flies (1963) 3.5/4 2.8/4
18. Viridiana 3.5/4 3.0/4
19. The Hustler (1961) 3.5/4 3.2/4
20. Yojimbo 3.5/4 3.2/4
21. Ivan's Childhood ( Ivanovo detstvo ) 3.0/4 3.0/4
22. High and Low ( Tengoku to jigoku ) 3.0/4 3.2/4
23. Lolita (1962) 3.0/4 3.0/4
24. Peeping Tom (1962) 3.0/4 3.1/4
25. Birdman of Alcatraz 3.0/4 2.9/4
26. Stray Dog ( Nora inu ) 3.0/4 2.9/4
27. Band of Outsiders ( Bande à part ) 3.0/4 2.8/4
28. Contempt ( mépris, Le ) 3.0/4 3.0/4
29. A Shot in the Dark (1964) 3.0/4 2.8/4
30. Cape Fear (1962) 3.0/4 3.0/4
31. The Man Who Shot Liberty Valance 3.0/4 3.2/4
32. Pickpocket (1963) 3.0/4 2.9/4
33. The Pink Panther (1964) 3.0/4 2.7/4
34. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
35. Dr. No 3.0/4 2.8/4
36. The Longest Day 3.0/4 3.0/4
37. avventura, L' ( Adventure, The ) 3.0/4 3.0/4
38. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
39. Inherit the Wind (1960) 3.0/4 3.0/4
40. Breathless ( À Bout de souffle ) 3.0/4 3.1/4
41. Shock Corridor 3.0/4 2.8/4
42. West Side Story (1961) 3.0/4 3.0/4
43. Jules and Jim ( Jules et Jim ) 3.0/4 3.0/4
44. The Manchurian Candidate (1962) 3.0/4 3.1/4
45. Breakfast at Tiffany's 3.0/4 3.1/4
46. Becket (1964) 3.0/4 3.0/4
47. Pier, The ( jetée, La ) 3.0/4 2.9/4
48. Carnival of Souls (1962) 2.5/4 2.5/4
49. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 2.5/4 3.1/4
50. Purple Noon ( Plein soleil ) 2.5/4 2.3/4
51. Hud 2.5/4 2.9/4
52. The Killers (1964) 2.5/4 2.5/4
53. The Nutty Professor (1963) 2.5/4 2.4/4
54. The Angry Red Planet 2.5/4 2.1/4
55. Dock Brief, The ( Trial and Error ) 2.5/4 2.4/4
56. Mothra ( Mosura ) 2.5/4 2.3/4
57. King Kong vs. Godzilla ( Kingu Kongu tai Gojira ) 2.5/4 2.4/4
58. Charade (1963) 2.5/4 3.1/4
59. Tom Jones 2.5/4 2.6/4
60. Irma la Douce 2.5/4 2.4/4
61. The Bellboy 2.5/4 2.8/4
62. Topkapi 2.5/4 2.6/4
63. Zorba the Greek 2.5/4 2.6/4
64. Mothra vs. Godzilla aka Godzilla vs. the Thing ( Mosura tai Gojira ) 2.0/4 2.3/4
65. Creature from the Haunted Sea 2.0/4 2.0/4
66. Colossus of Rhodes, The ( Colosso di Rodi, Il ) 2.0/4 2.3/4
67. Dog Star Man: Part I - IV 2.0/4 1.7/4
68. Tormented (1960) 2.0/4 2.2/4
69. The Parent Trap (1961) 2.0/4 2.8/4
70. The Miracle Worker (1962) 2.0/4 3.0/4
71. The Carpetbaggers 2.0/4 2.0/4
72. The Beast of Yucca Flats 2.0/4 1.0/4
73. Dementia 13 (1963) 2.0/4 1.9/4
74. The Last Woman on Earth 2.0/4 1.9/4
75. The Amazing Transparent Man 0.5/4 1.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name