Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Saw | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Dawn of the Dead (2004) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Zombieland | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Army of Darkness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Ring (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Sleepy Hollow | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Dead Alive ( Braindead ) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Orphan | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Cabin in the Woods | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Insidious | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | 30 Days of Night | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Drag Me to Hell | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Tremors | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Last House on the Left (2009) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Hills Have Eyes (2006) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Final Destination (2000) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | The Crazies (2010) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Child's Play (1988) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Paranormal Activity | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | The Woman in Black (2012) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Scream 4 | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Hatchet | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Halloween (2007) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Final Destination 5 | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Wrong Turn (2003) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Saw VI | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Saw II | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | Hostel | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 29. | Saw III | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | Final Destination 2 | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 31. | Deadgirl | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 32. | Paranormal Activity 2 | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 33. | Dead Snow ( Død snø ) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 34. | Scary Movie (2000) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 35. | One Missed Call ( Chakushin ari ) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 36. | Piranha 3D | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 37. | Saw 3D: The Final Chapter | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 38. | The Thing (2011) | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 39. | Jaws 2 | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 40. | Don't Be Afraid of the Dark (2011) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 41. | The Uninvited (2009) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 42. | After.Life | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 43. | Final Destination 3 | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 44. | Hostel: Part II | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 45. | Priest (2011) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 46. | Ju-On: The Grudge 2 ( Ju-On 4 ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 47. | Splice | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 48. | Twilight (2008) | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 49. | Freddy vs. Jason | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 50. | Deep Blue Sea (1999) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 51. | The Grudge (2004) | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 52. | Friday the 13th (2009) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 53. | Halloween II (2009) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 54. | The Conjuring | 4.0/4 | 3.1/4 |



