Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | American Wedding | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 6. | American Pie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Bourne Supremacy | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Cast Away (2000) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | National Treasure | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Trainspotting | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Army of Darkness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | In Bruges | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | American Psycho | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Coming to America | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Dawn of the Dead (2004) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Saw | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | 28 Weeks Later | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Predator (1987) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | From Dusk Till Dawn | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Resident Evil (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Resident Evil: Extinction | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Hostel | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 26. | Paranormal Activity 2 | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 27. | Saw II | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | Bad Taste | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Saw III | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | The Texas Chainsaw Massacre (2003) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 31. | Sucker Punch | N/A | 2.3/4 | |
| 32. | The Book of Eli | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 33. | 21 Jump Street | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | The Dictator | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | Paranormal Activity 4 | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 36. | Sinister | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 37. | Fast & Furious 6 | 3.5/4 | 2.8/4 |



