Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Terminator Salvation | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | X-Men Origins: Wolverine | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Terminator | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Dog Day Afternoon | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Sin City | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | V for Vendetta | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Beastmaster | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Conan the Barbarian (1982) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Clash of the Titans (1981) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Octopussy | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Never Say Never Again | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 20. | The Last Dragon | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Gotcha! | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Cloak & Dagger (1984) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 23. | Red Sonja (1985) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 24. | Mad Max: Beyond Thunderdome | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Iron Eagle | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 26. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | Cobra (1986) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 28. | The Karate Kid, Part 2 | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 29. | Gleaming the Cube | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 30. | Heartbreak Ridge | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 31. | Over the Top | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 32. | Lethal Weapon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 33. | Predator (1987) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 34. | Innerspace | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 35. | RoboCop (1987) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 37. | Road House (1989) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 38. | Batman (1989) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 39. | Tango & Cash | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 40. | Only the Strong | 3.0/4 | 2.4/4 |



