Ranking the MCU by James

Ranking the MCU

# Movie Title Rating Overall Add
1. Avengers: Endgame 4.0/4 3.3/4
2. Spider-Man: No Way Home 4.0/4 3.4/4
3. Avengers: Infinity War 4.0/4 3.3/4
4. Guardians of the Galaxy 4.0/4 3.2/4
5. Captain America: The Winter Soldier 3.5/4 3.1/4
6. Thor: Ragnarok 3.5/4 3.0/4
7. Captain America: Civil War 3.5/4 3.1/4
8. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
9. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
10. Doctor Strange (2016) 3.0/4 3.0/4
11. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 3.0/4 2.9/4
12. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
13. Black Panther (2018) 3.0/4 3.1/4
14. Spider-Man: Far From Home 3.0/4 3.0/4
15. Ant-Man and the Wasp 3.0/4 2.8/4
16. Guardians of the Galaxy Vol. 2 3.0/4 2.9/4
17. Ant-Man 3.0/4 2.9/4
18. Spider-Man: Homecoming 3.0/4 3.0/4
19. The Avengers: Age of Ultron 2.5/4 2.9/4
20. Thor: Love and Thunder 2.5/4 2.5/4
21. Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2.5/4 2.9/4
22. Thor 2.5/4 2.9/4
23. Black Widow (2021) 2.5/4 2.6/4
24. Captain Marvel 2.5/4 2.7/4
25. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
26. Iron Man 3 2.0/4 2.9/4
27. The Incredible Hulk 2.0/4 2.7/4
28. Thor: The Dark World 2.0/4 2.8/4
29. Eternals (2021) 1.5/4 2.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name