Top Action Movie List by Super Kev

Top Action

# Movie Title Rating Overall Add
1. Starship Troopers 4.0/4 2.7/4
2. Rambo: First Blood Part 2 4.0/4 2.6/4
3. The Terminator 4.0/4 3.1/4
4. Rocky IV 4.0/4 2.6/4
5. Romancing the Stone 4.0/4 2.8/4
6. Big Trouble in Little China 4.0/4 2.8/4
7. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
8. Conan the Barbarian (1982) 4.0/4 2.7/4
9. Armageddon 4.0/4 2.6/4
10. Top Gun (1986) 4.0/4 2.7/4
11. The Karate Kid (1984) 4.0/4 2.9/4
12. Red Dawn (1984) 4.0/4 2.6/4
13. Commando (1985) 4.0/4 2.6/4
14. Day Watch ( Dnevnoy dozor ) 4.0/4 2.5/4
15. The Mummy (1999) 4.0/4 2.7/4
16. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
17. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
18. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
19. Die Hard 3.5/4 3.3/4
20. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
21. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
22. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
23. Assassins (1995) 3.5/4 2.5/4
24. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
25. Constantine 4.0/4 2.6/4
26. AVP: Alien Vs. Predator 4.0/4 2.2/4
27. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
28. Universal Soldier N/A 2.1/4
29. Blade (1998) 3.5/4 2.8/4
30. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
31. Face/Off 3.0/4 2.7/4
32. Enemy of the State N/A 2.8/4
33. Deep Impact 3.5/4 2.4/4
34. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
35. Rocky III 3.0/4 2.7/4
36. Rambo: First Blood N/A 3.0/4
37. The Mummy Returns 4.0/4 2.5/4
38. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
39. The Warriors (1979) 3.0/4 2.9/4
40. Rocky II 3.5/4 2.8/4
41. Twister (1996) 3.5/4 2.5/4

Recent Comments

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 08/30/07 at 09:35 AM CT

Top Action List comment

These aren't as much BEST to WORST as they are "What I would watch first!"

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name