Best Sci-Fi by Tman

Best Sci-Fi

# Movie Title Rating Overall Add
1. Children of Men 3.5/4 3.1/4
2. The Chronicles of Riddick 3.5/4 2.5/4
3. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
4. Invasion of the Body Snatchers (1956) 4.0/4 3.0/4
5. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
6. Deep Blue Sea (1999) 3.0/4 2.3/4
7. Attack of the Giant Leeches N/A 1.6/4
8. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
9. Journey to the Center of the Earth (1959) 3.5/4 2.6/4
10. Mars Attacks! 3.0/4 2.3/4
11. Mysterious Island (1961) 3.0/4 2.6/4
12. Pitch Black 3.5/4 2.8/4
13. Mad Max 2: The Road Warrior 3.5/4 3.0/4
14. Robinson Crusoe on Mars 3.0/4 2.7/4
15. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
16. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
17. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
18. Tarantula 3.0/4 2.4/4
19. The Thing from Another World 4.0/4 2.7/4
20. The War of the Worlds (1953) 3.5/4 2.8/4
21. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
22. This Island Earth 3.0/4 2.5/4
23. The Time Machine (1960) 3.5/4 2.9/4
24. Time Bandits 3.5/4 2.6/4
25. When Worlds Collide 3.5/4 2.6/4
26. X-Men 2.5/4 2.9/4
27. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
28. The Incredible Shrinking Man 3.5/4 3.0/4
29. Tremors 3.0/4 2.7/4
30. The World, the Flesh and the Devil N/A 2.6/4
31. Starship Troopers 3.0/4 2.7/4
32. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
33. Soylent Green 3.5/4 2.8/4
34. The Omega Man 3.5/4 2.6/4
35. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
36. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
37. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
38. Dawn of the Dead (1979) 3.0/4 3.1/4
39. Panic in Year Zero! 3.0/4 2.6/4
40. Phantasm 3.0/4 2.7/4
41. The Terminator 3.5/4 3.1/4
42. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
43. Alien 4.0/4 3.3/4
44. Aliens 4.0/4 3.3/4
45. Planet of the Apes (1968) 3.0/4 3.1/4
46. Silent Running 3.0/4 2.7/4
47. The Blob (1958) 3.5/4 2.5/4
48. Waterworld 3.0/4 2.3/4
49. Independence Day (1996) 3.5/4 2.8/4
50. I, Robot 3.0/4 2.7/4
51. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 3.5/4 2.6/4
52. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
53. Heavy Metal 2.5/4 2.6/4
54. Event Horizon 2.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name