Top Movie List by Diane

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
2. Fantasia 4.0/4 3.0/4
3. Arsenic and Old Lace 4.0/4 3.1/4
4. The Wolf Man (1941) 4.0/4 2.9/4
5. Meet Me in St. Louis 4.0/4 3.0/4
6. Sergeant York 4.0/4 2.9/4
7. A Tree Grows in Brooklyn 4.0/4 3.0/4
8. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
9. The Night of the Hunter 4.0/4 3.3/4
10. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
11. Lady and the Tramp (1955) 4.0/4 3.0/4
12. The Bad Seed (1956) 4.0/4 3.0/4
13. The Quiet Man 4.0/4 2.9/4
14. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.0/4 3.4/4
15. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
16. Alien 3.5/4 3.3/4
17. Jaws 4.0/4 3.2/4
18. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
19. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
20. Close Encounters of the Third Kind 4.0/4 3.1/4
21. American Graffiti 4.0/4 3.0/4
22. Grease 4.0/4 2.9/4
23. M*A*S*H 4.0/4 2.9/4
24. Cheech and Chong's Up in Smoke 3.5/4 2.9/4
25. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
26. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
27. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
28. Aliens 3.5/4 3.3/4
29. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
30. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
31. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
32. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
33. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
34. Who Framed Roger Rabbit? 3.5/4 2.9/4
35. Mad Max 4.0/4 2.9/4
36. Fight Club 3.5/4 3.3/4
37. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
38. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
39. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
40. Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) 3.0/4 3.2/4
41. Fried Green Tomatoes 3.5/4 3.0/4
42. Independence Day (1996) 3.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name