Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Friday | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Rain Man | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Antwone Fisher | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Step Brothers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Hurricane (1999) | N/A | 2.9/4 | |
| 7. | Girl, Interrupted | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | What's Love Got to Do With It (1993) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Doubt | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Mystic River | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Help | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Juno | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | The Shining (1980) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Taken (2009) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Primal Fear | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Devil's Advocate (1997) | N/A | 2.8/4 | |
| 23. | The Girl with the Dragon Tattoo (2011) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Fatal Attraction | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Ghost (1990) | N/A | 2.8/4 |



