Ghost Films by OracleElizabeth

Ghost Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. 100 Ghost Street: The Return of Richard Speck 2.0/4 2.9/4
2. 8213: Gacy House ( Paranormal Entity 2 ) 1.5/4 2.4/4
3. Apartment 143 ( Emergo ) 2.0/4 1.8/4
4. Apartment 1303 (2007) 2.0/4 2.3/4
5. The Awakening (2011) 2.5/4 2.6/4
6. The Blair Witch Project 2.5/4 2.3/4
7. Below 2.5/4 2.6/4
8. Booth, The ( Bûsu ) 2.5/4 2.5/4
9. Candyman: Farewell to Flesh 1.0/4 1.7/4
10. Carved ( Kuchisake-onna ) 2.0/4 2.4/4
11. Casper 1.5/4 2.4/4
12. The Conjuring 2.5/4 3.1/4
13. Dark Floors 2.5/4 2.0/4
14. Dark House (2009) 2.5/4 2.3/4
15. Dark Water (2005) 1.5/4 1.8/4
16. Dark Water ( Honogurai mizu no soko kara ) 2.0/4 2.3/4
17. Dead Silence 2.5/4 2.5/4
18. Death of a Ghost Hunter 0.5/4 1.8/4
19. Dorm ( Dek hor ) 2.5/4 2.7/4
20. Exte - Hair Extensions ( Ekusute ) 2.5/4 2.7/4
21. Eye, The ( Gin gwai ) 2.5/4 2.7/4
22. Films to Keep You Awake: The Baby's Room ( Películas para no dormir: La habitación del niño ) 3.0/4 2.7/4
23. The Fog (1980) 3.0/4 2.6/4
24. The Fog (2005) 1.5/4 1.6/4
25. The Frighteners 2.5/4 2.6/4
26. Ghost (1990) 1.0/4 2.8/4
27. Ghost Ship (2002) 2.5/4 1.8/4
28. Ghost Train ( Otoshimono ) 2.5/4 2.5/4
29. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
30. Ghostbusters 2 2.0/4 2.5/4
31. Ghosts of Goldfield 1.0/4 2.0/4
32. Gothika 2.0/4 2.4/4
33. Grave Encounters 2.0/4 2.4/4
34. Grave Encounters 2 2.5/4 2.0/4
35. The Gravedancers 2.5/4 2.4/4
36. The Grudge (2004) 1.5/4 2.2/4
37. The Haunting of Whaley House 1.5/4 2.3/4
38. House (1986) 2.5/4 2.6/4
39. House (2008) 2.0/4 2.3/4
40. House on Haunted Hill (1959) 3.0/4 2.8/4
41. House on Haunted Hill (1999) 3.5/4 2.3/4
42. The Innkeepers 2.0/4 2.4/4
43. Ju-on: Black Ghost ( Ju-on: Kuroi shôjo ) 2.0/4 2.6/4
44. Ju-On: The Grudge 3.0/4 2.8/4
45. Ju-on: White Ghost (Ju-on: Shiroi rôjo ) 2.0/4 2.6/4
46. Ju-Rei: The Uncanny ( Ju-rei: Gekijô-ban - Kuro-ju-rei ) 1.5/4 2.3/4
47. Kwaidan 2.5/4 3.1/4
48. Last Shift (2015) 1.5/4 2.8/4
49. The Legend of Hell House 2.5/4 2.6/4
50. Locker, The ( Shibuya kaidan ) 2.5/4 2.8/4
51. Masters of Horror - Imprint 1.0/4 2.2/4
52. Mirrors 2 2.0/4 1.9/4
53. The Mirror (2014) 1.5/4 2.3/4
54. One Missed Call ( Chakushin ari ) 3.5/4 2.5/4
55. Orphanage, The ( orfanato, El ) 2.5/4 2.9/4
56. The Others (2001) 2.0/4 2.8/4
57. The Ouija Experiment 1.5/4 1.6/4
58. Paranormal Asylum: The Revenge of Typhoid Mary 0.5/4 1.8/4
59. Paranormal Incident 1.5/4 2.3/4
60. Phone ( Pon ) 2.5/4 2.4/4
61. Poltergeist (1982) 3.5/4 3.0/4
62. Poltergeist II 1.5/4 2.4/4
63. Poltergeist III 1.5/4 1.9/4
64. Poltergeist (2015) 2.5/4 2.1/4
65. Pulse ( Kairo ) 2.0/4 2.5/4
66. Red Shoes, The ( Bunhongsin ) 1.5/4 2.4/4
67. Reincarnation ( Rinne ) 3.0/4 2.9/4
68. The Ring (2002) 1.5/4 2.7/4
69. Ringu 1.5/4 2.8/4
70. Ringu 2 1.5/4 2.3/4
71. Rose Red 3.5/4 2.8/4
72. Seven Below ( 7 Below ) 1.5/4 2.1/4
73. The Shining (1997) 2.5/4 2.1/4
74. Shutter (2005) 2.0/4 2.7/4
75. Shutter (2008) 2.5/4 2.0/4
76. Silk ( Gui si ) 3.0/4 2.7/4
77. The Sixth Sense 2.5/4 3.2/4
78. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
79. Stay Alive 3.5/4 2.1/4
80. Stigmata 2.5/4 2.3/4
81. Stir of Echoes 2.5/4 2.7/4
82. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 2.0/4 3.0/4
83. Thir13en Ghosts 3.0/4 2.3/4
84. Three... Extremes ( Sam gang yi ) 2.5/4 2.7/4
85. Unfriended 2.5/4 2.2/4
86. What Lies Beneath 2.0/4 2.4/4
87. Wishing Stairs ( Yeogo goedam 3: Yeowoo gyedan ) 2.0/4 2.9/4
88. The Dead Room 1.5/4 2.0/4
89. Out of the Dark ( Wui wan ye ) 2.5/4 2.3/4
90. The Ouija Experiment 2: Theatre of Death 0.5/4 1.8/4
91. An American Haunting 1.5/4 2.1/4
92. Boo 1.5/4 2.2/4
93. Presence, The ( Präsenz, Die ) 1.5/4 1.6/4
94. Rigor Mortis ( Geung si ) 3.0/4 2.2/4
95. Crimson Peak 2.0/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name