Top Movie List by Alaine

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Sunrise: A Song of Two Humans 4.0/4 3.3/4
2. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 4.0/4 3.1/4
3. Sin City 4.0/4 3.0/4
4. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) 4.0/4 3.1/4
5. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
6. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
7. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
8. Love, the Magician ( amor brujo, El ) 4.0/4 3.5/4
9. Allegro non troppo 4.0/4 2.3/4
10. Silverado 4.0/4 2.8/4
11. Temple Grandin 4.0/4 3.0/4
12. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
13. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
14. Dominick and Eugene 4.0/4 2.9/4
15. True Romance 4.0/4 3.1/4
16. Mr. and Mrs. Smith (2005) 4.0/4 2.5/4
17. Ronin 4.0/4 2.7/4
18. Stargate 4.0/4 2.7/4
19. The Crying Game 4.0/4 2.8/4
20. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
21. 4 Months, 3 Weeks and 2 Days ( 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile ) 4.0/4 2.9/4
22. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
23. That Day ( Ce jour-là ) 4.0/4 2.7/4
24. Galaxy Quest 4.0/4 2.6/4
25. Mojave Moon 3.0/4 2.7/4
26. Laws of Attraction 4.0/4 2.0/4
27. Grosse Point Blank 4.0/4 2.8/4
28. Secretary 4.0/4 2.8/4
29. Dave 4.0/4 2.6/4
30. My Cousin Vinny 4.0/4 2.9/4
31. True Lies 4.0/4 2.8/4
32. The American President 4.0/4 2.7/4
33. Harvey 4.0/4 3.1/4
34. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
35. Tombstone 3.0/4 3.1/4
36. King of Hearts ( roi de coeur, Le ) 4.0/4 2.7/4
37. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
38. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
39. Practical Magic 3.0/4 2.6/4
40. Charly (1968) 4.0/4 2.8/4
41. Little Shop of Horrors (1986) 4.0/4 2.7/4
42. The Last of the Mohicans (1992) 4.0/4 3.0/4
43. Dante's Peak 3.0/4 2.2/4
44. In Bruges 4.0/4 3.1/4
45. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
46. Marty 4.0/4 3.1/4
47. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 4.0/4 3.1/4
48. Sweet Home Alabama 4.0/4 2.6/4
49. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
50. The Cutting Edge 4.0/4 2.6/4
51. Legally Blonde 3.0/4 2.4/4
52. Love Actually 3.0/4 2.9/4
53. Jackie Chan's Who Am I? ( Wo shi shei ) 3.0/4 2.7/4
54. Black Snake Moan 3.0/4 2.5/4
55. Demolition Man 4.0/4 2.6/4
56. Pretty Woman 4.0/4 2.8/4
57. Necessary Roughness 3.0/4 2.2/4
58. The Princess Diaries 3.0/4 2.6/4
59. Serial Mom 4.0/4 2.6/4
60. The Hammer (2008) 3.0/4 2.4/4
61. Wasabi 3.0/4 2.7/4
62. Lake Placid 3.0/4 2.2/4
63. The Whole Nine Yards 3.0/4 2.5/4
64. Coneheads 4.0/4 1.9/4
65. Joe Versus the Volcano 3.0/4 2.3/4
66. They Call Me Trinity ( Lo chiamavano Trinità ) 3.0/4 2.8/4
67. Rudy 3.0/4 2.8/4
68. Tall Story 3.0/4 2.2/4
69. Cavegirl 3.0/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name