Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Life Aquatic with Steve Zissou | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Big Fish (2003) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Cinderella Man | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Caddyshack | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Rushmore | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 11. | Hot Fuzz | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Children of Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Fountain (2006) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | About a Boy | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | The Royal Tenenbaums | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Signs | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | The Family Man | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 21. | Bull Durham | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Snatch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Happy Gilmore | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 26. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Superman (1978) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Field of Dreams | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 29. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Kill Bill: Volume 2 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Kill Bill: Volume 1 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Lost in Translation | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 34. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 35. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 36. | Batman (1989) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 37. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 38. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 39. | Minority Report | 3.5/4 | 2.9/4 |



