Top Movie List by JohnOwens

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Truman Show N/A 3.0/4
2. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
3. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
4. Picnic at Hanging Rock 4.0/4 3.0/4
5. Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) N/A 3.2/4
6. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
7. The Matrix 4.0/4 3.2/4
8. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
9. Aura, The ( aura, El ) N/A 2.8/4
10. O Brother Where Art Thou 4.0/4 3.0/4
11. M (1933) 4.0/4 3.3/4
12. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
13. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
14. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
15. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
16. Scent of a Woman (1992) 4.0/4 2.9/4
17. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
18. The Godfather 4.0/4 3.5/4
19. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
20. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
21. The Night of the Hunter N/A 3.3/4
22. Fargo (1996) N/A 3.2/4
23. Apocalypse Now N/A 3.3/4
24. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
25. Rear Window N/A 3.3/4
26. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
27. Paris, Texas 4.0/4 3.1/4
28. Russian Ark ( Russkiy kovcheg ) N/A 3.1/4
29. Sideways N/A 2.9/4
30. Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) N/A 3.2/4
31. Dead Ringers (1988) 4.0/4 2.9/4
32. Citizen Kane 3.5/4 3.3/4
33. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) N/A 3.3/4
34. Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom ) N/A 3.0/4
35. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
36. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
37. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
38. Battleship Potemkin ( Bronenosets Potyomkin ) 3.0/4 3.1/4
39. The Painted Veil (2006) N/A 2.8/4
40. High Noon N/A 3.2/4
41. Harvey N/A 3.1/4
42. Naked Lunch N/A 2.5/4
43. Mulholland Drive N/A 3.0/4
44. Last Year at Marienbad ( année dernière à Marienbad, L' ) N/A 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name