(S) DVDs I Own
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Scent of a Woman (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Schindler's List | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Scream (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Seabiscuit | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Secondhand Lions | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Secret Window | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Se7en | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Sex and the City: The Movie | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | The Seven Year Itch | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 12. | Sherlock Holmes (2009) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Shrek | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Shrek 2 | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Shrek the Third | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Shrek Forever After | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Signs | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | S1mØne (2002) | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 20. | The Simpsons Movie | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Singin' in the Rain | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | The Sixth Sense | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Slap Shot | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Sleeping with the Enemy | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 25. | Sleepless in Seattle | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Sling Blade | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Slumdog Millionaire | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Smart People | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 29. | Sneakers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | The Social Network | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 32. | Someone Like You (2001) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 33. | Sommersby | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 34. | Shooter (2007) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 35. | Sophie's Choice | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Spanglish | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 37. | Spy Game | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 38. | Spy Kids | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 39. | Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 40. | Stealth (2005) | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 41. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 42. | Star Wars: The Clone Wars | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 43. | State of Play | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 44. | Steel Magnolias | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 45. | The Stepford Wives (2004) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 46. | Stranger Than Fiction | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 47. | Sunshine Cleaning | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Superman (1978) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 49. | Superman Returns | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 50. | Sweet Home Alabama | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 51. | The Shining (1980) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 52. | The Spectacular Now | 1.0/4 | 3.0/4 |



