Top Films of 1992
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Player (1992) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | My Cousin Vinny | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | School Ties | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Chaplin | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Of Mice and Men (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Malcolm X (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Red Rock West | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Hoffa | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Singles (1992) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | White Men Can't Jump (1992) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Bad Lieutenant | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Husbands and Wives | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | mariachi, El | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Glengarry Glen Ross | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Wayne's World | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | The Crying Game | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Passenger 57 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Sister Act | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | Where the Day Takes You | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Scent of a Woman (1992) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Death Becomes Her | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 26. | The Hand That Rocks the Cradle (1992) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 27. | A League of Their Own | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 28. | One False Move | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 29. | Like Water for Chocolate | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 30. | The Last of the Mohicans (1992) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Supercop ( Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat ) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Far and Away | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 33. | Sneakers | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Home Alone 2: Lost in New York | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 35. | Lethal Weapon 3 | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Hard Boiled ( Lat sau san taam ) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 37. | Howards End | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 38. | Medicine Man (1992) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 39. | Porco Rosso ( Kurenai no buta ) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 40. | Visions of Light | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 41. | The Cutting Edge | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 42. | The Babe (1992) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 43. | Muppet Christmas Carol | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 44. | Batman Returns | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 45. | Dracula (1992) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Peter's Friends | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 47. | The Distinguished Gentleman | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 48. | Basic Instinct | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 49. | Night and the City (1992) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 50. | The Bodyguard (1992) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 51. | Trespass (1992) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 52. | American Heart | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 53. | Love Potion No. 9 | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 54. | Single White Female | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 55. | Forever Young (1992) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 56. | Under Siege | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 57. | Waterland | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 58. | Jumpin' at the Boneyard | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 59. | Juice | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 60. | Unlawful Entry | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 61. | Teenage Mutant Ninja Turtles III | 2.0/4 | 1.6/4 | |
| 62. | Poison Ivy (1992) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 63. | Patriot Games | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 64. | Shadows and Fog | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 65. | Encino Man | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 66. | In the Soup | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 67. | Shakes the Clown | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 68. | Hero (1992) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 69. | FernGully: The Last Rainforest | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 70. | White Sands | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 71. | CrissCross (1992) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 72. | Beethoven | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 73. | This is My Life | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 74. | Strictly Ballroom | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 75. | Fathers & Sons | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 76. | Memoirs of an Invisible Man | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 77. | Thunderheart | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 78. | Pure Country | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 79. | Past Midnight | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 80. | When the Party's Over | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 81. | Sidekicks | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 82. | The Mighty Ducks | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 83. | Buffy the Vampire Slayer | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 84. | Freejack | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 85. | Honey, I Blew Up the Kid | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 86. | Cool World (1992) | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 87. | Beyond the Law (1992) | 1.5/4 | 1.6/4 | |
| 88. | Boomerang (1992) | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 89. | Mistress (1992) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 90. | Bob Roberts | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 91. | Ladybugs | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 92. | The Power of One | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 93. | Waxwork II: Lost in Time | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 94. | Universal Soldier | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 95. | Highway to Hell | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 96. | Honeymoon in Vegas | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 97. | 3 Ninjas | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 98. | Prelude to a Kiss | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 99. | Mo' Money | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 100. | South Central | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 101. | Blame It on the Bellboy | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 102. | Man Trouble | 1.0/4 | 2.3/4 | |
| 103. | Alien 3 | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 104. | Children of the Corn II: The Final Sacrifice | 1.0/4 | 2.2/4 | |
| 105. | Praying with Anger | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 106. | Land of the Deaf ( pays des sourds, Le ) | 1.0/4 | 1.0/4 | |
| 107. | Evil Toons | 0.5/4 | 1.8/4 | |
| 108. | Mr. Baseball | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 109. | Stop! Or My Mom Will Shoot | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 110. | Toys (1992) | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 111. | Mad at the Moon | 0.5/4 | 1.8/4 |



