Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gattaca | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Dark City (1998) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Event Horizon | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Contact (1997) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Equilibrium | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | V for Vendetta | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Cloverfield | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | X-Men | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Pitch Black | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Alien: Resurrection | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 20. | Predator (1987) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 22. | RoboCop (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Planet of the Apes (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | I, Robot | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | The Dark Crystal | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 26. | A Scanner Darkly | 4.0/4 | 2.7/4 |
Recent Comments
leon1638 - wrote on 11/03/07 at 04:49 PM CT
Top Sci-Fi List comment
Wow really transformers. It was just too much of a teenager cliche movie.
Alex - wrote on 07/27/07 at 12:05 PM CT
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy Review comment
2.5 stars? Sounds like you really liked it though.





