Top Movie List by Mike

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Alien 4.0/4 3.3/4
2. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
3. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
4. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
5. Aliens 3.5/4 3.3/4
6. Starship Troopers 3.5/4 2.7/4
7. Event Horizon 2.5/4 2.7/4
8. Weird Science 3.5/4 2.7/4
9. A Scanner Darkly 2.5/4 2.7/4
10. In Time 2.5/4 2.6/4
11. Soylent Green 4.0/4 2.8/4
12. Tron 3.0/4 2.8/4
13. Paul 3.0/4 2.7/4
14. The Andromeda Strain 3.0/4 2.9/4
15. The Time Machine (1960) 2.5/4 2.9/4
16. The Running Man (1987) 3.0/4 2.7/4
17. Godzilla, King of the Monsters! 3.5/4 2.6/4
18. Westworld 3.0/4 2.8/4
19. THX 1138 3.0/4 2.7/4
20. Dark Star (1974) 2.5/4 2.6/4
21. The Island (2005) 3.0/4 2.5/4
22. Scanners 3.5/4 2.6/4
23. Star Trek: Nemesis 3.0/4 2.5/4
24. Resident Evil: Apocalypse 4.0/4 2.5/4
25. Predator 2 3.0/4 2.4/4
26. Transformers: Revenge of the Fallen 4.0/4 2.2/4
27. Rollerball (1975) 4.0/4 2.5/4
28. The Ice Pirates 4.0/4 2.4/4
29. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
30. Inglourious Basterds (2009) 2.5/4 3.2/4
31. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
32. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
33. Sin City 3.5/4 3.0/4
34. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
35. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
36. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
37. Kick-Ass 3.5/4 3.0/4
38. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 4.0/4 3.1/4
39. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
40. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name