Best of 2011
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 50/50 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Moneyball | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Descendants (2011) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Girl with the Dragon Tattoo (2011) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Adjustment Bureau | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Rise of the Planet of the Apes | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Lincoln Lawyer | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Super 8 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Horrible Bosses | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Warrior (2011) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | X-Men: First Class | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Hugo | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Drive (2011) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Real Steel | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Bridesmaids (2011) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Limitless | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Tucker & Dale vs Evil | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | We Bought a Zoo | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | The Muppets | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | The Guard (2011) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | In Time | 3.0/4 | 2.6/4 |



