Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Matrix | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Kill Bill: Volume 1 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Batman Begins | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Casino Royale (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | 300 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Inglourious Basterds (2009) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Kill Bill: Volume 2 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Sin City | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | V for Vendetta | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Inception | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Gran Torino | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Children of Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Hot Fuzz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Boondock Saints | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Ocean's Eleven (2001) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Batman (1989) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | The Transformers (2007) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Spider-Man | 2.5/4 | 2.9/4 |



