Best of 19xx - 1985
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Sound of Music | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Papillon (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Mary Poppins | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Apocalypse Now | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Raiders of the Lost Ark | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Chariots of Fire | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Thing (1982) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Evil Dead (1983) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Excalibur | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Poltergeist (1982) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Friday the 13th (1980) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Superman (1978) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Superman II | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | The Blue Lagoon (1980) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 21. | Rambo: First Blood | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Christine (1983) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Tron | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 24. | The Fog (1980) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Ghostbusters (1984) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 3.0/4 | 3.0/4 |
Recent Comments
Holas - wrote on 11/24/09 at 11:49 AM CT
Best of 19xx - 1985 comment
I can't believe you have 'blue lagoon' on this list....i love this movie. I wish you were dead and buried....great freakin line!




