Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Boogie Nights | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Ed Wood | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Social Network | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Her | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | It's Such a Beautiful Day | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Nightcrawler | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | In Bruges | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Drive (2011) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Eraserhead | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Clerks | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Do the Right Thing | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | The Royal Tenenbaums | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | The Grand Budapest Hotel | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Fanny and Alexander | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Hot Fuzz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | Trainspotting | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 30. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 31. | Heathers | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 32. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 33. | The Graduate | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 34. | Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 35. | Eyes Wide Shut | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 36. | The Wolf of Wall Street | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 37. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 38. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 39. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 40. | 12 Monkeys | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 41. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 42. | Spider-Man 2 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 43. | Saw | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 44. | My Own Private Idaho | 4.0/4 | 2.8/4 |



