Top Movie List by Ollievee79

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
2. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
3. Juno 4.0/4 2.9/4
4. Garden State 4.0/4 2.9/4
5. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
6. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
7. The NeverEnding Story N/A 2.9/4
8. The Goonies 3.5/4 3.1/4
9. Forrest Gump N/A 3.3/4
10. On Golden Pond 3.0/4 3.0/4
11. ET: The Extra-Terrestrial N/A 3.1/4
12. American Beauty N/A 3.1/4
13. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
14. Ghost World 3.5/4 2.9/4
15. Dazed and Confused N/A 3.0/4
16. Empire Records N/A 2.8/4
17. Pleasantville N/A 2.8/4
18. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
19. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
20. Beautiful Girls 3.5/4 2.8/4
21. The Family Stone 3.0/4 2.4/4
22. Hairspray (2007) 4.0/4 2.6/4
23. My Girl 3.5/4 2.7/4
24. Walk the Line N/A 3.1/4
25. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
26. Summer Stock N/A 2.9/4
27. Across the Universe 2.5/4 2.7/4
28. Dirty Dancing N/A 2.8/4
29. Pretty in Pink N/A 2.8/4
30. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
31. Edward Scissorhands N/A 3.1/4
32. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
33. The Breakfast Club N/A 3.2/4
34. A Walk to Remember N/A 2.6/4
35. Clerks N/A 3.0/4
36. Never Been Kissed 3.0/4 2.5/4
37. Girls Just Want to Have Fun N/A 2.4/4
38. In the Land of Women N/A 2.5/4
39. The Thing Called Love N/A 2.7/4
40. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
41. About a Boy N/A 2.7/4
42. Love Actually N/A 2.9/4
43. Adventures in Babysitting 3.0/4 2.6/4
44. Elizabethtown N/A 2.2/4
45. Sleepers (1996) 3.0/4 2.9/4
46. White Oleander N/A 2.7/4
47. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
48. The Ice Storm N/A 2.9/4
49. Saved! N/A 2.5/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 08/09/08 at 03:54 PM CT

Top Movie List comment

Great list!! :) Nice to meet you.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name