Seen in theater: 2013
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Wolf of Wall Street | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | 12 Years a Slave | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Hunger Games: Catching Fire | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Thor: The Dark World | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Captain Phillips | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Stoker (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Frozen (2013) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Carrie (2013) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Jackass Presents: Bad Grandpa | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Rush (2013) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Gravity | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Don Jon | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Prisoners (2013) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Lee Daniels' The Butler | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Kick-Ass 2 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | We're the Millers | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Conjuring | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Monsters University | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Despicable Me 2 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | The Bling Ring | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 21. | World War Z | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | This is the End | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Now You See Me | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | The Hangover Part III | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 25. | The Great Gatsby (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Evil Dead (2013) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 27. | Iron Man 3 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Disconnect (2013) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 29. | The Host (2013) | 1.5/4 | 2.2/4 |



