Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Hero ( Ying xiong ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Enter the Dragon | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Apocalypse Now | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Gangs of New York (2002) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 8. | The Great Escape | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Casino Royale (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | My Fair Lady | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | 300 | N/A | 2.9/4 | |
| 14. | The Incredibles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Bourne Identity (2002) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | N/A | 3.3/4 | |
| 18. | Batman Begins | N/A | 3.1/4 | |
| 19. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | N/A | 3.0/4 | |
| 20. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 24. | High Fidelity | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | The 40 Year-Old Virgin | 3.5/4 | 2.9/4 |



