Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ben-Hur (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Sixth Sense | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Contact (1997) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 8. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Dead Poets' Society | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Signs | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Fisher King | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 13. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 15. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | It's a Wonderful Life | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Nuovo cinema Paradiso | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Awakenings (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Big Fish (2003) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Saving Private Ryan | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | The World According to Garp | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Chasing Amy | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 24. | The Last Samurai | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Anger Management | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 27. | What Dreams May Come | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 |



