Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Enter the Dragon | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Expendables | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Independence Day (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Goldeneye | N/A | 2.8/4 | |
| 12. | Desperado (1995) | N/A | 2.8/4 | |
| 13. | The Bourne Ultimatum | N/A | 3.2/4 | |
| 14. | The Fast and the Furious (2001) | N/A | 2.5/4 | |
| 15. | Kiss of the Dragon | N/A | 2.6/4 | |
| 16. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | The Transporter | N/A | 2.7/4 | |
| 21. | Bullitt | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Avatar | N/A | 3.0/4 | |
| 23. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 24. | The Thin Red Line | N/A | 2.9/4 | |
| 25. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 |



