Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Devil Wears Prada | N/A | 2.7/4 | |
| 4. | Midnight Run | N/A | 3.0/4 | |
| 5. | The Hangover | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Inception | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Groundhog Day | N/A | 3.0/4 | |
| 10. | Trainspotting | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Toy Story 3 | N/A | 3.3/4 | |
| 12. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Hitchhiker's Guide to the Galaxy | N/A | 2.6/4 | |
| 15. | (500) Days of Summer | N/A | 3.0/4 | |
| 16. | The Day After Tomorrow | N/A | 2.6/4 | |
| 17. | Troy | N/A | 2.7/4 | |
| 18. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 19. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Breakfast at Tiffany's | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Yes Man | N/A | 2.6/4 | |
| 22. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 23. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Kung Fu Panda | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 26. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 27. | Cast Away (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | A Christmas Carol (2009) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 29. | Dead Poets' Society | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Apollo 13 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 32. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 |



