Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Night of the Living Dead (1968) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Psycho (1960) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | 28 Days Later | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Jaws | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Dawn of the Dead (1979) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Thing (1982) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Rosemary's Baby | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Evil Dead (1983) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Saw | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Omen (1976) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Evil Dead 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Army of Darkness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Dawn of the Dead (2004) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | An American Werewolf in London | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Carrie (1976) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Misery | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Interview with the Vampire | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Scream (1996) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 26. | The Descent (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | Poltergeist (1982) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | The Lost Boys | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 29. | Grindhouse | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | 28 Weeks Later | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 31. | The Ring (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 32. | The Others (2001) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Sleepy Hollow | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Gremlins (1984) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Frailty | 3.5/4 | 2.9/4 |



