Top Movie List by newmans_own

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Chicago (2002) 4.0/4 2.8/4
2. Amadeus 4.0/4 3.2/4
3. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
4. Cabaret 4.0/4 2.9/4
5. Hamlet (1996) 4.0/4 3.0/4
6. Moulin Rouge (2001) 4.0/4 2.8/4
7. Fanny and Alexander 4.0/4 3.1/4
8. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
9. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
10. The Godfather 4.0/4 3.5/4
11. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
12. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
13. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
14. The Talented Mr. Ripley 4.0/4 2.8/4
15. Casablanca 4.0/4 3.3/4
16. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
17. A.I. Artificial Intelligence 4.0/4 2.7/4
18. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
19. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
20. Rebecca (1940) 4.0/4 3.1/4
21. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
22. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
23. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
24. The Age of Innocence (1993) 4.0/4 2.7/4
25. Chinatown 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name