Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Crank | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 2. | The Last Stand (2013) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 3. | The Bourne Identity (2002) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Bourne Ultimatum | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Bourne Supremacy | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Bourne Legacy | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Kill Bill: Volume 1 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Die Hard | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Die Hard 2: Die Harder | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Die Hard: With a Vengeance | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Speed (1994) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Spider-Man | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Spider-Man 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Men in Black (1997) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | The Transformers (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Fast Five | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Amazing Spider-Man | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | I, Robot | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Black Hawk Down | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Shooter (2007) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Con Air | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Air Force One | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 26. | The Day After Tomorrow | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Rush Hour 2 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | Volcano (1997) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 29. | Armageddon | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | A Good Day to Die Hard | 3.5/4 | 1.9/4 | |
| 32. | The Fast and the Furious: Tokyo Drift | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 33. | The Last Airbender | 4.0/4 | 1.7/4 |



