2006 by Su Zany

2006

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Departed 4.0/4 3.3/4
2. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 0.5/4 3.2/4
3. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
4. V for Vendetta 0.5/4 3.0/4
5. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
6. Children of Men 1.0/4 3.1/4
7. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
8. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
9. Apocalypto 4.0/4 2.9/4
10. The Pursuit of Happyness 4.0/4 3.0/4
11. The Illusionist (2006) 4.0/4 2.9/4
12. Inside Man (2006) 3.0/4 2.9/4
13. Little Children 0.5/4 2.9/4
14. Volver 0.5/4 2.9/4
15. Stranger Than Fiction 1.0/4 2.8/4
16. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 0.5/4 2.8/4
17. Akeelah and the Bee 1.0/4 2.9/4
18. Brick (2006) 0.5/4 2.9/4
19. Wordplay 0.5/4 2.9/4
20. Thank You for Smoking 0.5/4 2.8/4
21. Babel 0.5/4 2.9/4
22. Hard Candy 4.0/4 2.9/4
23. Curse of the Golden Flower ( Man cheng jin dai huang jin jia ) 0.5/4 2.8/4
24. Cars 0.5/4 2.8/4
25. Lucky Number Slevin 2.0/4 2.8/4
26. Flags of Our Fathers 0.5/4 2.8/4
27. The Devil Wears Prada 0.5/4 2.7/4
28. United 93 0.5/4 2.9/4
29. Paris, Je T'aime 0.5/4 2.7/4
30. Underworld: Evolution 0.5/4 2.8/4
31. Ice Age: The Meltdown 0.5/4 2.7/4
32. Mission: Impossible III 0.5/4 2.7/4
33. The Holiday (2006) 0.5/4 2.7/4
34. Broken Trail 0.5/4 2.8/4
35. Over the Hedge (2006) 0.5/4 2.6/4
36. Deja Vu (2006) 0.5/4 2.7/4
37. Invincible (2006) 0.5/4 2.7/4
38. Nanny McPhee 0.5/4 2.7/4
39. A Scanner Darkly 0.5/4 2.7/4
40. Cocaine Cowboys 0.5/4 2.9/4
41. Who Killed the Electric Car? 0.5/4 2.8/4
42. We Are Marshall 0.5/4 2.6/4
43. Crank 0.5/4 2.7/4
44. Accepted 3.0/4 2.5/4
45. An Inconvenient Truth 0.5/4 2.6/4
46. Step Up 0.5/4 2.8/4
47. Dreamgirls 0.5/4 2.6/4
48. Infamous 0.5/4 2.6/4
49. Glory Road 0.5/4 2.5/4
50. Tristan + Isolde 0.5/4 2.6/4
51. She's the Man 0.5/4 2.6/4
52. A Prairie Home Companion 0.5/4 2.7/4
53. Monster House 0.5/4 2.6/4
54. Something New (2006) 0.5/4 2.7/4
55. Marie Antoinette (2006) 4.0/4 2.6/4
56. Running Scared (2006) 4.0/4 2.7/4
57. Eight Below 0.5/4 2.6/4
58. Perfume: The Story of a Murderer 0.5/4 2.9/4
59. The Guardian (2006) 4.0/4 2.7/4
60. Night at the Museum 0.5/4 2.5/4
61. Conversations with Other Women 0.5/4 2.7/4
62. Sophie Scholl - Die letzten Tage 4.0/4 3.1/4
63. A Guide to Recognizing Your Saints 0.5/4 2.6/4
64. A Good Year 0.5/4 2.5/4
65. 16 Blocks 4.0/4 2.5/4
66. The Dead Girl 0.5/4 2.6/4
67. Firewall 4.0/4 2.4/4
68. The U.S. vs John Lennon 3.0/4 2.9/4
69. Harsh Times 0.5/4 2.5/4
70. 13 Tzameti 3.0/4 2.9/4
71. Click 0.5/4 2.3/4
72. The Break Up (2006) 0.5/4 2.3/4
73. Down in the Valley 0.5/4 2.4/4
74. The Good German 0.5/4 2.4/4
75. Employee of the Month (2006) 0.5/4 2.2/4
76. Fast Food Nation 0.5/4 2.4/4
77. You, Me and Dupree 0.5/4 2.2/4
78. Unknown (2006) 0.5/4 2.5/4
79. Right at Your Door 0.5/4 2.4/4
80. Gridiron Gang 0.5/4 2.4/4
81. Final Destination 3 0.5/4 2.4/4
82. Haven (2006) 0.5/4 2.4/4
83. The Fast and the Furious: Tokyo Drift 4.0/4 2.3/4
84. The Bridge (2006) 0.5/4 2.3/4
85. Merry Christmas aka Happy Christmas ( Joyeux Noël ) 4.0/4 2.9/4
86. Find Me Guilty 0.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name