Top Movie List by Nancy Pryor

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Always (1985) 4.0/4 2.6/4
2. Babyfever 4.0/4 2.8/4
3. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
4. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
5. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
6. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
7. Can She Bake a Cherry Pie? 4.0/4 2.9/4
8. Déjà Vu (1998) 4.0/4 2.8/4
9. Eating 4.0/4 2.8/4
10. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
11. Festival in Cannes 4.0/4 2.6/4
12. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
13. Fight Club 4.0/4 3.3/4
14. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
15. The Godfather 4.0/4 3.5/4
16. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
17. The Godfather: Part III 4.0/4 2.8/4
18. Going Shopping 4.0/4 2.7/4
19. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
20. Harold and Maude 4.0/4 3.1/4
21. Hollywood Dreams 4.0/4 2.8/4
22. Irene in Time 4.0/4 2.6/4
23. The Last Summer in the Hamptons 4.0/4 2.7/4
24. Malcolm X (1992) 4.0/4 3.1/4
25. The Matrix 4.0/4 3.2/4
26. New Year's Day (1989) 4.0/4 2.7/4
27. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
28. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
29. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
30. Queen of the Lot 4.0/4 2.8/4
31. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
32. Rear Window 4.0/4 3.3/4
33. Richard Pryor ...Here and Now 4.0/4 3.1/4
34. Rope 4.0/4 3.1/4
35. A Safe Place 4.0/4 2.6/4
36. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
37. Sitting Ducks 4.0/4 2.9/4
38. Someone to Love (1987) 4.0/4 2.9/4
39. Tracks (1977) 4.0/4 2.8/4
40. Venice/Venice 4.0/4 2.7/4
41. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
42. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name