Top Crime Movie List by Garfy

Top Crime

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather 4.0/4 3.5/4
2. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
3. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
4. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
5. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
6. The Departed 3.0/4 3.3/4
7. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
8. Serpico 3.5/4 3.0/4
9. American Gangster 4.0/4 3.0/4
10. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
11. Compulsion (1959) 4.0/4 3.0/4
12. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
13. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
14. Fight Club 4.0/4 3.3/4
15. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
16. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
17. Boyz n the Hood 4.0/4 3.1/4
18. Menace II Society 4.0/4 3.0/4
19. Collateral 4.0/4 2.9/4
20. The Godfather: Part III 3.5/4 2.8/4
21. Man on Fire (2004) 4.0/4 2.9/4
22. A Time to Kill (1996) 3.5/4 2.9/4
23. Wall Street 4.0/4 2.9/4
24. Mean Streets 4.0/4 3.0/4
25. Thelma & Louise 3.5/4 2.9/4
26. Capote 4.0/4 2.9/4
27. Burn After Reading 3.5/4 2.7/4
28. Helter Skelter (1976) 4.0/4 2.9/4
29. Righteous Kill 4.0/4 2.4/4
30. New Jack City 3.5/4 2.7/4
31. Sister Act 3.5/4 2.5/4
32. Death Wish (1974) 3.5/4 2.9/4
33. John Q 4.0/4 2.7/4
34. Analyze This 3.5/4 2.6/4
35. Ocean's Eleven (1960) 4.0/4 2.5/4
36. Dark Blue 4.0/4 2.6/4
37. Gotti (1996) 3.5/4 2.7/4
38. Turner & Hooch 3.0/4 2.4/4
39. Serial Mom 3.5/4 2.6/4
40. Ocean's Twelve 3.0/4 2.5/4
41. Training Day 3.5/4 3.0/4
42. Disclosure 3.5/4 2.6/4
43. Runaway Jury 4.0/4 2.7/4
44. Adam's Rib (1949) 4.0/4 2.9/4
45. Escape from Alcatraz 4.0/4 3.0/4
46. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
47. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
48. Family Plot 4.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name