Top Action Movie List by leland

Top Action

# Movie Title Rating Overall Add
1. The A-Team 3.0/4 2.6/4
2. Prince of Persia: The Sands of Time 2.5/4 2.6/4
3. A Nightmare on Elm Street (2010) 2.5/4 2.2/4
4. Shrek Forever After 3.0/4 2.6/4
5. Shaft (2000) 2.5/4 2.3/4
6. Just Go With It 3.0/4 2.6/4
7. Gnomeo and Juliet 3.5/4 2.5/4
8. The Green Hornet 4.0/4 2.3/4
9. The Mechanic (2011) 4.0/4 2.7/4
10. Death Race 2 2.5/4 2.3/4
11. Big Mommas: Like Father, Like Son 4.0/4 2.1/4
12. Big Momma's House 4.0/4 2.0/4
13. Big Momma's House 2 4.0/4 1.7/4
14. Blue Streak 4.0/4 2.2/4
15. Exit Wounds 4.0/4 2.0/4
16. Cradle 2 the Grave 4.0/4 2.2/4
17. Black Dog (1998) 4.0/4 2.1/4
18. 50 First Dates 3.0/4 2.6/4
19. Airheads 2.5/4 2.3/4
20. Anger Management 3.0/4 2.3/4
21. Big Daddy 3.0/4 2.5/4
22. Billy Madison 3.0/4 2.6/4
23. Bulletproof (1996) 2.5/4 2.0/4
24. Click 3.0/4 2.3/4
25. Eight Crazy Nights 3.0/4 2.1/4
26. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
27. I Now Pronounce You Chuck & Larry 3.0/4 2.2/4
28. Little Nicky 2.5/4 1.9/4
29. Mr. Deeds 3.0/4 2.1/4
30. Punch Drunk Love 2.0/4 2.8/4
31. Reign Over Me 3.0/4 2.7/4
32. The Waterboy (1998) 3.0/4 2.3/4
33. The Wedding Singer 3.0/4 2.7/4
34. Going Overboard 3.0/4 1.3/4
35. You Don't Mess with the Zohan 2.5/4 1.8/4
36. Bedtime Stories 3.0/4 2.5/4
37. Funny People 3.0/4 2.5/4
38. Grown Ups 4.0/4 2.5/4
39. Smokey and the Bandit 4.0/4 2.8/4
40. Smokey and the Bandit II 4.0/4 2.0/4
41. Smokey and the Bandit III 4.0/4 1.7/4
42. The Dukes of Hazzard 4.0/4 1.7/4
43. Doom 4.0/4 1.8/4
44. Walking Tall (2004) 4.0/4 2.3/4
45. Bad Boys (1995) 3.0/4 2.6/4
46. Bad Boys II 3.0/4 2.5/4
47. Enemy of the State 3.0/4 2.8/4
48. Hitch 3.0/4 2.5/4
49. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
50. I, Robot 3.0/4 2.7/4
51. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
52. Men in Black 2 2.5/4 2.2/4
53. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
54. Wild Wild West 2.5/4 1.6/4
55. Men in Black 3 4.0/4 2.7/4
56. Hancock 4.0/4 2.6/4
57. Seven Pounds 3.0/4 2.9/4
58. The Game Plan 4.0/4 2.4/4
59. Be Cool 4.0/4 1.8/4
60. Get Smart 4.0/4 2.5/4
61. Gridiron Gang 4.0/4 2.4/4
62. The Mummy Returns 4.0/4 2.5/4
63. The Rundown 4.0/4 2.6/4
64. The Scorpion King (2002) 4.0/4 2.1/4
65. Southland Tales 4.0/4 2.1/4
66. Race to Witch Mountain 4.0/4 2.1/4
67. Fast Five 4.0/4 2.9/4
68. Babylon A.D. 4.0/4 1.9/4
69. The Chronicles of Riddick 4.0/4 2.5/4
70. The Iron Giant 3.0/4 3.0/4
71. Knockaround Guys 4.0/4 2.4/4
72. A Man Apart 4.0/4 2.1/4
73. The Pacifier 4.0/4 2.2/4
74. Pitch Black 3.5/4 2.8/4
75. xXx 4.0/4 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name