Music and Movies: Best Soundtracks (Non Musicals) by Chris Kavan

Music and Movies: Best Soundtracks (Non Musicals)

# Movie Title Rating Overall Add
1. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
2. Dazed and Confused 4.0/4 3.0/4
3. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
4. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
5. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
6. Rushmore 3.5/4 3.0/4
7. Easy Rider 3.5/4 2.9/4
8. American Graffiti 3.0/4 3.0/4
9. The Graduate 3.0/4 3.2/4
10. This is Spinal Tap 4.0/4 3.1/4
11. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
12. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
13. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
14. Empire Records 3.0/4 2.8/4
15. O Brother Where Art Thou 3.5/4 3.0/4
16. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
17. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
18. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
19. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
20. Say Anything... 3.5/4 2.9/4
21. Jackie Brown 3.0/4 2.9/4
22. Juno 3.5/4 2.9/4
23. The Life Aquatic with Steve Zissou 3.0/4 2.8/4
24. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
25. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
26. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
27. Lost Highway 3.0/4 2.8/4
28. Scott Pilgrim vs. The World 3.0/4 2.9/4
29. The Darjeeling Limited 3.0/4 2.9/4
30. Team America: World Police 3.5/4 2.6/4
31. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name