Top Films of 1986
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Hoosiers | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Hannah and Her Sisters | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Ferris Bueller's Day Off | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Aliens | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Hitcher (1986) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Color of Money | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Little Shop of Horrors (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Mission (1986) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Ruthless People | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Crocodile Dundee | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Gung Ho (1986) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 15. | The Karate Kid, Part 2 | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Peggy Sue Got Married | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 17. | One Crazy Summer | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 18. | The Fly (1986) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Wildcats (1986) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Fire with Fire (1986) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 21. | Legal Eagles | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 22. | The Clan of the Cave Bear | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 23. | Pretty in Pink | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | The Golden Child | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 25. | SpaceCamp | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 26. | Short Circuit | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | The Boy in Blue | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | The Big Easy | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Heartburn | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 30. | Star Trek IV: The Voyage Home | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 31. | Tough Guys (1986) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 32. | Youngblood (1986) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 33. | The Best of Times (1986) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 34. | Running Scared (1986) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | Nothing in Common | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 36. | Horse Thief, The ( Dao ma zei ) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | Film House Fever | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 38. | The Money Pit | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 39. | An American Tail | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 40. | Back to School | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 41. | Police Academy 3: Back in Training | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 42. | Quicksilver | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 43. | Poltergeist II | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 44. | Three Amigos | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 45. | Labyrinth (1986) | 1.5/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Friday the 13th Part VI: Jason Lives | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 47. | Psycho III | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 48. | The Delta Force | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 49. | Highlander | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 50. | Cobra (1986) | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 51. | Haunted Honeymoon | 1.0/4 | 2.2/4 | |
| 52. | Witchboard (1986) | 1.0/4 | 2.2/4 | |
| 53. | 9½ Weeks aka Nine 1/2 Weeks | 1.0/4 | 2.0/4 | |
| 54. | Raw Deal (1986) | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 55. | 8 Million Ways to Die | 1.0/4 | 2.0/4 | |
| 56. | Blue Velvet | 1.0/4 | 3.0/4 | |
| 57. | Body Slam | 1.0/4 | 2.0/4 | |
| 58. | Parting Glances | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 59. | Native Son (1986) | 0.5/4 | 1.8/4 | |
| 60. | Mesmerized | 0.5/4 | 1.5/4 | |
| 61. | King Kong Lives | 0.5/4 | 1.8/4 |



