Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Bourne Identity (2002) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Dark Crystal | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Lost in Translation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Northfork | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Once Upon a Time in the West | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Patton | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Raising Arizona | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 17. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 20. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 |



