Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Sixth Sense | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Touch of Evil | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Dirty Harry | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Bride of Frankenstein | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Gravity | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Only God Forgives | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 21. | Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Misery | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | 127 Hours | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | Room (2015) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Rope | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | The French Connection | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | Phone Booth | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Prisoners (2013) | 4.0/4 | 3.2/4 |



