Best to Worst Movies – 2011
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Hugo | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Kung Fu Panda 2 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | X-Men: First Class | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Rise of the Planet of the Apes | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Girl with the Dragon Tattoo (2011) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Crazy, Stupid, Love. | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Bridesmaids (2011) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Source Code | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Captain America: The First Avenger | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Winnie the Pooh | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Puss in Boots (2011) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Thor | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Rio (2011) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Rango (2011) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Horrible Bosses | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | No Strings Attached | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Mr. Popper's Penguins | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Just Go With It | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Transformers: Dark of the Moon | 2.0/4 | 2.5/4 |



