25 Favorite Movies of 2016
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | La La Land | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Silence (2016) | N/A | 3.3/4 | |
| 3. | Hacksaw Ridge | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Deadpool | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Zootopia | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Handmaiden, The ( Ah-ga-ssi ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Nice Guys | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Rogue One: A Star Wars Story | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Green Room (2016) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Your Name. ( Kimi no na wa ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Wailing, The ( Goksung ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Captain America: Civil War | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Train to Busan ( Busanhaeng ) | N/A | 3.1/4 | |
| 14. | The Lobster | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Arrival (2016) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Elle (2016) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Nocturnal Animals | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Manchester by the Sea | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Boy and the Beast, The ( Bakemono no ko ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | The Conjuring 2 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Kubo and the Two Strings | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 22. | The Neon Demon | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Hell or High Water | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Everybody Wants Some!! | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Moana (2016) | 3.0/4 | 3.2/4 |



